Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Anežka Česká po boku papeže Františka ve Vatikánu Středa 29. listopadu 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Anežka Česká po boku papeže Františka ve Vatikánu

Když mi ředitel Střední průmyslové školy kamenické a sochařské Josef Moravec představil v hořickém ateliéru sochu Anežky České, dílo zdejších studentů pro papeže Františka, ještě netušil, že bude mít příležitost být u audience ve Vatikánu, kde byla socha Svatému otci předána.

Papež František měl při sobotní generální audienci na náměstí svatého Petra v Římě po svém boku nejen unikátní dar v podobě sochy Svaté Anežky České, ale také českého kardinála Miloslava Vlka.

V životě lidském jsou okamžiky, které se nikdy neopakují, zážitky, které se nám vryjí hluboko do paměti.

„Netušil jsem, že socha bude po celou dobu generální audience papeže stát na náměstí vedle něho. To byl silný moment překvapení. Spatřily ji tak tisíce lidí. To bylo něco, co jsem nečekal. Z papežových slov zaznělo poděkování České republice a pak jsme poslouchali jedinou hymnu, která se nesla prostorem, a to byla česká. Byl jsem patřičně hrdý na naši školu," svěřuje se se svými dojmy ředitel Josef Moravec.

Sochu daroval při příležitosti Svatého roku milosrdenství Královéhradecký kraj papeži Františkovi. Skulptura vznikla podle návrhu absolventky školy Aleny Kubcové. Během pěti týdnů se zrodila pod rukama studentů Františky Hausdorfové, Davida Šupola a Jakuba Teimera a pod odborným dohledem akademické sochařky Dagmar Štěpánkové.

Díky iniciativě senátorky Miluše Horské socha putovala z hořické dílny do vatikánské baziliky sv. Petra. Mimořádná událost, která propojila Česko s Vatikánem, nemá zatím obdoby, jde o první sochařské dílo, kterému se dostalo takové význačné pocty.

Po generální audienci na Svatopetrském náměstí následovala v bazilice sv. Jana Křtitele Florentského mše svatá, kterou celebroval kardinál Miloslav Vlk.

„Snad jsme pro tuhle zemi něco udělali. Škoda, že ve Vatikánu nepadlo z úst představitelů státu a církve jedinkrát slovo o naší škole a nebylo slyšet jedinkrát děkuji ani přítomným žákům. To na fotografiích vidět není. Děkovalo se ministrovi kultury, právem i předsedkyni senátu Horské, ale slovo pro žáky nikdo nenašel. Trochu mě to zarazilo, protože u sochy neexistuje nezveřejnit autora," posteskl si Josef Moravec.

Zatímco probíhala mše, zaměstnanci hořické školy sochu převezli na stanoviště, kterým je kaple sv. Patronů pod bazilikou. V prostorách, kde jsou pohřbíváni papežové, spočívá v jednom z výklenku význačná česká mučednice. „V chrámu jsme si také zazpívali českou hymnu. Byl to silný zážitek. Jsem rád, že jsem k něčemu takovému mohl přispět," pokračoval Moravec, který podotýká, že o vzniku sochy a jejím předání bude natočen dokument.

Autor: Iva Kovářová, zdroj: jicinsky.denik.cz