Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořickou Věž samostatnosti modelovali studenti pomocí digitálních technologií Pondělí 30. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořickou Věž samostatnosti modelovali studenti pomocí digitálních technologií

Dokončený model kompletní Masarykovy věže samostatnosti předali čtyři maturanti hořické sochařsko – kamenické školy zdejší radnici.

Ta podle něho zpracuje výkresy pro dokončení stavby, která slouží jako památník obětem světových válek i jako turistická rozhledna. Věž byla postavena na vrcholu Hořického chlumu v letech 1925 – 38 podle plánů architekta Františka Blažka. Je vysoká 25 metrů a její dostavbě do projektovaných 40 metrů zabránila druhá světová válka. Na základní kámen památníku poklepal v roce 1926 prezident T. G. Masaryk při své návštěvě města a právě při stém výročí vniku Československa má být zahájena podle Blažkových plánů dostavba věže. Na jejím vrcholu vznikne zasklený ochoz a nad ním ve výšce 37 metrů venkovní vyhlídka.

„Model dostavby vznikl podle výkresů z roku 1920. Slouží pro ilustraci jak bude věž ve finále vypadat a jako podklad pro prováděcí dokumentaci,“ říká Martin Stupecký za čtveřici autorů. „Za nejdůležitější považuji to, že model byl zpracován za pomocí digitálních technologií. To tady ještě nikdo nikdy nedělal,“ vstupuje do rozhovoru ředitel školy Josef Moravec.

„Je to výhoda 3D programů, člověk si to představí a pak přímo v počítači můžete všechno upravovat a dolaďovat,“ chválí novou zkušenost Martin Stupecký, který je pyšný na to, že se mohl podílet na tak významném projektu.

„Model se tiskl 267 hodin, zpracování v 3D programu se věnujeme od ledna mimo výuku,“ upozorňuje Sandy Hašlarová. Do party patří i Jan Vostřez, který jako jeho kamarádi studuje obor geotechniky, těžbu a zpracování kamene.

„Máme připravenu i kompletní dokumentaci. Model z kukuřičného škrobu bude umístěn ve věži samostatnosti,“ pokračuje Martin Stupecký.

Pro zajímavost: studenty byl zpracován objem dat 60 Gigabytů, což je pro představivost 30 celovečerních filmů. „Byla to výzva, bylo to zábavné, “ usmívá se spokojeně David Semančík.

Na podzim se věž veřejnosti uzavře, slavnostní znovuotevření se předpokládá na jaře 2021. Projekt s odhadovanými náklady ve výši 15 milionů korun má mít vícezdrojové financování, na němž by se vedle kraje a města Hořice měla podílet i některá ministerstva.

Autor: Iva Kovářová, zdroj: jicinsky.denik.cz