Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Sochy svatého Václava a Anežky Přemyslovny poputují z Hořic do Itálie Úterý 21. května 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Sochy svatého Václava a Anežky Přemyslovny poputují z Hořic do Itálie

Sochy svatého Václava a Anežky Přemyslovny, na jejichž vzniku pracovali studenti střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích, poputují do Itálie. Škola se tím zapojí do letošních oslav stého výročí samostatného Československa.

Díla studentů tak ozdobí města Arco a Solbiate Olona na severu Itálie, kde se jejich slavnostní odhalení uskuteční v druhé polovině září.

Socha Anežky Přemyslovny zamíří do města Solbiate Olona, kde se těsně po skončení první světové války formovaly jednotky československé domobrany v Itálii. Ty se skládaly z dobrovolníků z řad bývalých rakousko-uherských vojáků, zajatých na italské frontě, kteří se stali občany nově vznikajícího státu. Vojáci se tak zapojili do budování ozbrojených sil nového Československa. "Jde o poděkování místním za to, že obnovují historickou paměť vztahující se k formování československých jednotek v Itálii, a za zřízení pomníku československým legionářům a domobrancům, odhaleného v roce 2017. Anežka Přemyslovna připomíná rovněž skutečnost, že za 1. světové války byli v Itálii zajatí čeští vojáci v rakouské uniformě často internováni v klášterních budovách, kde následně vznikala i náborová střediska pro vstup do československých legií," popisuje Jiří Klemt z hradeckého krajského úřadu.

Dodal, že socha svatého Václava bude rovněž připomínkou vazeb mezi Itálií, konkrétně regionem Trentino - Alto Adige, a českými zeměmi v době pozdního středověku. "Od té doby až do současnosti je svatováclavská orlice znakem nejprve tridentského knížectví a biskupství a v moderní době dnešní italské provincie Trento, kde leží i město Arco. Svatováclavskou orlici totiž udělil v roce 1339 český král Jan Lucemburský jako znak tridentskému knížeti Mikuláši Brněnskému." V blízkosti města Arco byl v roce 1918 zřízen provizorní vojenský hřbitov, nesoucí Václavovo jméno, kde byli pochováni českoslovenští legionáři, kteří padli během bojů v tomto regionu. Socha je tak prý poděkováním městu Arco za dlouholetou a nepřetržitou péči o pomník čtyř československých legionářů, kteří zde byli popraveni v září 1918 poté, co padli do rakouského zajetí v bojích na blízké hoře Doss Alto. (jn)

Zdroj: www.jicinskozpravy.cz