Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Prázdninový oříšek - splynutí tří středních škol Pondělí 30. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Prázdninový oříšek - splynutí tří středních škol

I přes nelibost mnohých osazenstev škol a starostů přistoupil hradecký kraj k optimalizaci školství. Zeštíhlení se dotklo jednadvaceti středních škol.

Na Náchodsku došlo ke splynutí dokonce tří škol – červenokostelecké oděvní, polygrafické ve Velkém Poříčí a hronovské průmyslovky. Nový subjekt vede ředitel Josef Matyáš, který ve školství pracuje pětadvacet let a funkci ředitele hronovské školy zastával šest let.

Od 1. července splynulo také hořické gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola s bělohradským odborným učilištěm. Na post ředitele nastoupil nováček v oboru Stanislav Neuman.

Neuman přišel ze zemědělské sféry, patnáct let pracoval ve firmě Cerea a sedm let v různých obchodních organizacích. „Museli jsme provést některá úsporná opatření,“ říká k zeštíhlení pedagogického týmu. K propouštění učitelů škola přistoupila v souvislosti s utlumením některých oborů. „Pro mě je to premiéra, je to hektické, je to velká škola, snažíme se,“ hodnotí začátky. Některé interní záležitostí ale podle jeho názoru vyžadují složitá řešení, o kterých nechce hovořit.

Jako ředitel školy řeší především ekonomické záležitosti, otázkou vzdělávání pověřil své spolupracovníky. „Rozjezd po stránce pedagogické byl bez problémů, co se týká ekonomických a dalších věcí, některé si prostě nesedly tak jak měly,“ přiznává nový šéf.

Hořická škola letos započala s rekonstrukci cvičných stájí. Část stavby byla předána v závěru prázdnin, celá akce za sto milionů má být ukončena v závěru roku. Zatím je bez komplikací.

Perné prázdniny ředitele Matyáše
Pro ředitele nové Střední školy průmyslové, textilní a polygrafické v Hronově Josefa Matyáše to byly perné prázdniny. K 30. červnu musely všechny tři školy zaniknout, aby 1. července vznikl zcela nový subjekt.

"Ani já sám jsem neměl představu, jak to bude náročné a děkuji svým kolegům, kteří mě v tom nenechali. Naše školy splynuly v jednu, ale asi daleko jednodušší by bylo sloučení tří škol do jednoho celku. Výsledný efekt splynutí a sloučení je totožný, v případě sloučení je výrazně administrativně jednodušší, než když se musí všechno uzavřít, školy de facto zlikvidovat a vytvořit zcela nový subjekt. Bylo by to pro nás rozhodně méně pracné a možná bych se dostal i na dovolenou."

Zřízení bankovních účtů, živnostenského oprávnění, zajistit přepsání motorových vozidel, převzetí personalistiky všech tří škol, zajistit vyplácení platů a mnoho dalších kroků zabralo celé prázdniny. "Od začátku jsem se snažil přesvědčit politiky, že tento krok bude velmi náročný a přinese problémy. Nicméně politici rozhodli jak rozhodli i přes připomínky jak školského odboru, tak nás ředitelů. Vše bylo, a doposud je administrativně a časově náročné a velice komplikované, zejména sladění všech tří škol do jedné společné ekonomiky, vyřešení personálních dopadů a k tomu připravit hladký rozjezd nového školního roku."

Ředitel Matyáš je nicméně přesvědčen, že optimalizace je krok správným směrem a rozhodně musí pokračovat na úrovni gymnázií, bez toho by první část neměla smysl. „Je to nezbytné řešení, které muselo nastat. Nyní máme na středních školách dvojnásobný počet míst proti tomu, kolik dětí přichází ze základních škol. To má negativní dopad na kvalitu vzdělávání a navíc provoz škol je za současného financování pro zřizovatele neefektivní.“


Autor: Iva Kovářová, zdroj: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/prazdninovy-orisek-splynuti-tri-strednich-skol-20180916.html