Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Na Hořicku stále platí zákaz používání pitné vody k napouštění bazénů Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Na Hořicku stále platí zákaz používání pitné vody k napouštění bazénů

Lidé na Hořicku nemají dostatek pitné vody. Kvůli rekonstrukci úpravny vody ji tam cisterny dováží z Lázní Bělohradu. Od minulého týdne proto platí zákaz používání pitné vody k napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí aut. Vodu z kohoutku mohou lidé dál používat na pití, vaření a osobní hygienu. Opatření je dočasné a potrvá po dobu tří měsíců, do 19. září. Informovala o tom Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín.

"Kapacita zdrojů bez problémů dosud stačila, ale protože lidé začali napouštět bazény a hojně zalévat, odběr se velmi zvýšil. Museli jsme tak kyvadlově dovážet vodu z Lázní Bělohradu do vodojemu Nová Anna. Situace se bohužel stupňovala, a protože nechceme ohrozit dodávku pitné vody, požádali jsme vodoprávní úřad o vydání omezení odběrů. Jedině tak můžeme odběr regulovat a zdroje v nejvíce náporových měsících ochránit," komentuje situaci ředitel jičínské vodohospodářské společnosti Richard Smutný.

Dodává, že vodu do bazénu nebo vlastní studny si obyvatelé regionu mohou nechat cisternou dovézt z jiných lokalit. "V případě zájmu se na nás obyvatelé mohou obrátit a domluvit si konkrétní podmínky dovozu vody cisternou."

Vyhláška omezující spotřebu pitné vody se vztahuje na všechny obyvatele města Hořice a také na některé okolní obce. "Omezení užívání pitné vody vydal úřad s platností od 19. června na dobu tří měsíců. Platí jak pro město Hořice, tak pro obce Holovousy, Chodovice, Chloumky, Dachovy, Březovice, Doubravu a Libonice. Prosíme o respektování tohoto opatření. Věříme, že se situace brzy zklidní," prohlásil hořický starosta Aleš Svoboda s tím, že do konce roku má být zprovozněna nově modernizovaná úpravna vody v Libonicích.

Momentálně tedy na Hořicku funguje pouze jedna úpravna vody v Březovicích, jejíž zdroje vlivem nadměrného odběru přes léto kapacitně nestačí, zatímco druhá úpravna v Libonicích prochází celkovou rekonstrukcí.

Libonická úpravna, která ze dvou vrtů napájí přibližně třetinu Hořic a sousední Holovousy, Chodovice a Chloumky, prochází přestavbou za téměř 50 milionů korun kvůli dožívající technologii. "Stavba by měla skončit v prosinci a od ledna 2020 je plánován roční zkušební zátěžový provoz," sdělil ředitel VOS Richard Smutný. Upřesnil, že kromě obnovy technologií je cílem také plně využít kapacitu vrtů a zefektivnit úpravu získané surové vody. Firma si od investice slibuje i zlepšení parametrů její jakosti, zejména hodnot zbytkového železa, manganu a niklu.

Vodárny už před pěti lety zmodernizovaly za 100 milionů korun úpravnu v Březovicích a další investice na Hořicku plánují, zejména ve snaze vyřešit dlouhodobý nedostatek vody v obci Doubrava, kam se pitná voda pravidelně zaváží. Vodohospodáři místním obyvatelům slibují, že Doubravu v dohledné době napojí skupinovým vodovodem na zdroje v Březovicích. (jn)

Zdroj: www.jicinskozpravy.cz