Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Čepice pro obřího trpaslíka Pondělí 26. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
14.10.2022 - Jičínský deník
Čepice pro obřího trpaslíka
Kameníci v lomu v Dubenci na Trutnovsku tesají poslední kámen pro dokončení sochy obřího pískovcového trpaslíka, který roste na návrší u Hořic. Kámen ve tvaru čepice by mohl být na trpaslíka usazen do konce října. Slavnostní odhalení monumentu by se mělo odehrát na jaře příštího roku, protože ještě bude třeba upravit jeho okolí. ČTK to v úterý řekl iniciátor vzniku sochy František Kozel.

Dílo by mělo být největším zahradním trpaslíkem na světě. Zatím se socha skládá ze 47 kamenů uložených v sedmi vrstvách a má výšku 7,1 metru. Čepice o tvaru nepravidelného čtyřbokého jehlanu o základě 2,5 metru krát 2,05 metru by měla mít výšku 3,9 metru. "Celý trpaslík by měl být po dokončení vysoký rovných 11 metrů," uvedl Kozel.


Blok kamene pro čepici o váze 68 tun kameníci v dubeneckém lomu vylomili na přelomu července a srpna, jeho základní opracování provedli lanovou pilou. V těchto dnech kameni konečnou podobu dávají pomocí pneumatických sbíječek a kladiv. Práce by měly trvat ještě několik dní. Datum převozu čepice z lomu do Hořic bude záležet na tom, jak se podaří zajistit dopravní techniku a také na počasí a sjízdnosti cesty do lomu. Čepice podle Kozla vzniká z mimořádně velkého bloku kamene, které se již běžně v lomech nelámou. Například na vytažení bloku ze stěny lomu musel přijet speciální jeřáb o nosnosti 250 tun.

Čepice o objemu přes osm metrů krychlových bude největším kamenem trpaslíka a zároveň nejdražším kusem. Na její pořízení dala 600.000 korun Nadace PPF, u níž stavitelé trpaslíka loni uspěli se žádostí o podporu. Celé dílo by mělo vážit asi 200 tun.
Stavba obřího trpaslíka podle návrhu sochaře Kurta Gebauera začala v roce 2017. U hlavní silnice I/35 z Hradce Králové na Jičín sochu buduje Okrašlovací spolek Rašín v čele s pantátou Kozlem, a to výhradně z peněz od soukromých dárců. Cena kamenů se odvíjela od jejich velikosti a byla v rozmezí od 10.000 až po 70.000 korun za kus.

Historie vzniku trpaslíka začala v roce 1994, kdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno sdružení, které si dalo za cíl obřího trpaslíka postavit. Sdružení následně koupilo z členských příspěvků pozemek a v roce 1995 získalo stavební povolení. Téhož roku 13. října se odehrál slavnostní výkop, načež projekt z různých důvodů ustrnul.

Okrašlovací spolek Rašín sochu buduje pod heslem Bezmeznou monumentalitou za věčnou slávu národa. Trpaslík by také měl cestující kolem Hořic upozornit na jejich tradici pískovce a pískovcových soch a motivovat je k zastavení ve městě.