Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - V Nové Pace zrušení poplatků za vyvážení popelnic Pondělí 15. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
6.12.2007 - MF Dnes 6.12.2007
V Nové Pace zrušení poplatků za vyvážení popelnic

Protože lidé třídí odpad, město chce zrušit poplatky za vyvážení popelnic

Zatímco mnoho měst v kraji připravuje na příští rok další zdražení svozu a likvidace komunálního odpadu, Nová Paka se vydala přesně opačným směrem. Tamní radnice už od roku 2005 poplatky za vyvážení popelnic vytrvale snižuje a od příštího roku je chce dokonce úplně zrušit.

„Poplatek pro letošní rok jsme snížili z loňských 400 na 200 korun s tím, že pokud obyvatelé letos vytřídí víc odpadu než vloni, v roce 2008 ho zrušíme úplně. A občané skutečně vytřídili o 15 procent odpadů víc, proto městská rada již doporučila zastupitelstvu, aby poplatek za vyvážení popelnic pro příští rok zrušilo,“ uvedl packý starosta Josef Cogan.

Celkový objem vytříděného odpadu za období od ledna do září stoupl v Nové Pace z loňských 301 na letošních 374 tun. Téměř o 150 tisíc korun se zvýšily i příjmy města za prodej vytříděného odpadu k dalšímu využití.

Přesto musí packá radnice každý rok odpadové hospodářství dotovat několika miliony korun z městské kasy. Pokud zastupitelé poplatky za popelnice v příštím roce skutečně zruší, bude muset město dávat na likvidaci odpadů ze svého ještě o půldruhého milionu korun víc než nyní.

„Bereme to jako investici do budoucna. Pokud se lidé naučí důsledně třídit, bude se pro nás nakládání s odpady postupně zlevňovat. Města, jejichž obyvatelé se odpad třídit nenaučí, budou naopak ve stále větších ekonomických propadech,“ vysvětlil starosta.

Ale i přístup radnice v Nové Pace k poplatku za vyvážení popelnic měl svůj vývoj. Ještě v roce 2004 tamním obyvatelům vážně hrozilo, že budou za vyvážení popelnic platit 480 korun, což by v té době byla jedna z nejvyšších částek v kraji. Pačtí zastupitelé sice nakonec výši poplatku snížili na přijatelných 440 korun, ale i tak musel každý obyvatel oproti předešlému roku vytáhnout z peněženky o plnou padesátikorunu víc.

„To bylo v době, kdy byly městské finance v rozvalu a část zastupitelů včetně mě chtěla, aby se poplatky přizpůsobily možnostem rozpočtu. Dnes jsme v úplně jiné situaci - rozpočet je stabilizovaný, jsme téměř bez dluhů,“ řekl Cogan.

Packé zastupitelstvo bude novou vyhlášku s nulovým poplatkem za svoz a odstraňování komunálního odpadu schvalovat na veřejném zasedání příští středu. „Předpokládám, že zastupitelé svůj loňský slib občanům dodrží a poplatek zruší,“ odhadl starosta.

Odpuštění poplatku za vyvážení popelnic však nebude ani v případě schválení v Nové Pace platit navěky. Pokud radnice zjistí, že obyvatelé přestávají mít o třídění zájem a objem separovaného odpadu začne klesat, poplatek za vyvážení popelnic obnoví.


Ivan Truhlička
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)