Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Nová Paka vyhlásí opatření po dobu hospodářské krize Pondělí 15. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nová Paka vyhlásí opatření po dobu hospodářské krize

Zatáhnout za pomyslnou brzdu a přiškrtit výdaje se chystá novopacká radnice, která připravuje seznam opatření, jež mají městu pomoci přečkat dobu finanční a hospodářské krize. Hodlá tak především zpřísnit nakládání s penězi. Sdružení a organizace se musí smířit s tím, že jim město u dotačních žádostí vyhoví za mnohem přísnějších podmínek.

„Pokud rozpočet v důsledku nižšího výnosu z daní poklesne, město se musí chovat racionálně. Připravili jsme opatření, která by měla být platná pouze po dobu hospodářské krize. Jejich trvání bude tedy dočasné, než dojde k opětovnému oživení - krize pro nás skončí první den čtvrtletí, které přijde po třech po sobě následujících čtvrtletích s trvalým růstem hrubého domácího produktu země,“ upřesnil packý starosta Josef Cogan.

Návrh mimořádných opatření budou pačtí zastupitelé schvalovat na nadcházejícím zasedání, které se koná ve středu.

Radní pro tento účel sepsali šest základních bodů, kterými se má město řídit při nakládání se svými penězi. Například stavba plaveckého bazénu by neměla být zahájena dříve než v roce 2010 a provozní výdaje u organizací a všech dalších složek města by se příští rok neměly navyšovat nad rámec letošního rozpočtu.

„Jinými slovy, když ekonomika neroste, ani my bychom neměli navyšovat výdaje. Naopak bychom měli maximalizovat úspory,“ vysvětluje jeden z bodů starosta. Podle něj je reálné tohoto předsevzetí dosáhnout i díky tomu, že se předpokládá pokles cen energií, který pro nadcházející období předpovídají jednotliví distributoři.

„V průběhu roku by neměly být do rozpočtu navrženy nové investice, pokud nepůjde o odstraňování havárií. Rozpočet na rok 2010 bude o něco pevnější a svázanější a pro letošek bude ještě zpřesněn,“ dodal.

Omezí se například také výdaje z dotačního a z kapitálového fondu města, z něhož může být sanován případný rozpočtový schodek. Podle návrhu bude radnice v době krize investovat pouze do svého majetku, případně do majetku, jehož je spoluvlastníkem. „Dotace tedy bude možné nadále poskytovat, ale pouze za určitých podmínek,“ líčí starosta. „Podmínky budou tvrdší pro všechny, i pro nás samozřejmě.“

Opatření se však nedotkne plánovaného úvěru, který chce Nová Paka čerpat na výkup pozemků pro novou výstavbu v lokalitě Slovany-západ a v průmyslové zóně Vlkov. Město do konce dubna očekává nabídky bankovních domů, od nichž by si chtělo půjčit třicet milionů korun. „V tomto případě se nejedná o spotřebu, ale o investici do rozvoje, která se nám v budoucnu vrátí. Na obě akce jsme už vynaložili kolem pětadvaceti milionů a tímto úvěrem bychom je chtěli jen urychlit,“ zdůraznil packý starosta.


(jn)