Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Nová Paka bude bez městských strážníků Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nová Paka bude bez městských strážníků

Sedm městských strážníků je už definitivně od 1. ledna 2011 bez práce. Připravilo je o ni rozhodnutí jedenácti zastupitelů, kteří v pondělí večer zvedli ruku pro zrušení Městské policie v Nové Pace ke dni 31. prosince 2010.

Návrh na „likvidaci“ strážníků podali Václav Pačesný, Rudolf Cogan, Josef Cogan, Stanislav Albrecht, Marek Nýdrle, Josef Tůma a Pavel Bouchner.
Jak uvedl Václav Pačesný, hlavním důvodem jsou finance. Tři miliony, což jsou roční náklady na činnost této složky, budou podle Pačesného využity efektivněji například na investiční činnost. „Jsme schopni zajistit levněji ochranu dětí na přechodech, prevenci dodržování rychlosti i pořadatelskou službou při akcích města,“ slibuje zastupitel.

Slovo dostává Petr Jerie, velitel městské policie, která je v Nové Pace funkční devatenáct let. Připomíná, že práce strážníků je obecně prospěšná a nenahraditelná.

„Že by nás suplovala státní policie, to je zcela nereálné vzhledem k velkému území, které spravuje. Prosím každého o zvážení, zda zrušení městské policie nebude krokem zpět,“ apeluje ve svém vystoupení na přítomné zvolené zástupce.

Zastupitel Vladimír Soběslav přichází s tím, že ČSSD se zrušením nesouhlasí, podle něho je toto rozhodnutí proti zájmu obyvatel. „Zrušit policii je hazard. Navrhujeme, aby byla městská policie zachována, aby se stala ekonomicky nezávislou na rozpočtu města, a doporučujeme, aby autorita policie byla posilována, ne podkopávána. Navrhuji tento bod odložit na příští jednání zastupitelstva,“ říká Soběslav.

Kronikář Zdeněk Burkert poukazuje na nereálnost toho, že práci městských strážníků převezme státní policie. „V době, kdy ministerstvo vnitra počítá každého policajta, snižují se stavy a vehementně se ruší služebny, tuto spolupráci nevidím příliš realisticky.“

František Škvařil se obává po zrušení městské policie nárůstu trestné činnosti.

Svůj názor sděluje posluchačům vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Nové Pace Josef Kordík. Pro něho jako packého občana je návrh na zrušení městské policie zcela nepřijatelný.

Nepřijatelné!
„Městská policie má svou nezastupitelnou roli a názor, že my budeme suplovat její činnost, je zcela liché a zavádějící,“ upozorňuje Kordík a poukazuje na smlouvu, podepsanou mezi policií a městem, která je ovšem postavena na vzájemné spolupráci obou složek – tedy městské a státní policie.

„Nemáme zájem ji měnit nebo rušit, ale s městem jsme komunikovali pouze prostřednictvím velitele městské policie, komunikace radnice s námi nefunguje. Nás se nikdo neptá na naše stanovisko,“ rozhořčuje se velitel Kordík a pokračuje: „Pro nás je nepřijatelné, že budeme suplovat městskou policii, nejsme obci podřízeni. “

Josef Kordík přítomným připomněl posílení Městské policie v Jičíně, kde město nyní hradilo i rozšíření služebny, a zmínil i činnost hořických strážníků. „Žádám vás o uvážlivé rozhodování,“ obrátil se závěrem na zastupitele.

Správný krok
Poslanec a bývalý starosta Josef Cogan  se během svého vystoupení netajil tím, že je jednoznačně pro zrušení strážníků. Podle něho je městská policie fiskálně neekonomická od samého počátku. „Nás má ochraňovat státní policie. Překvapil mě neobjektivní názor státní policie, která má za úkol plnit rozhodnutí rady města. Platíme si státní policii, a ta by měla makat. To, že nemá lidi do regionu, na služebny, na obvody, aby sloužili lidem tam, kde mají, to máme platit my? Že stát nedokáže efektivně hospodařit a přerozdělovat finance? Já si to nemyslím,“ rozohnil se Josef Cogan a zakončil své vystoupení tím, že zrušit městskou policii je správné.

Závěrem vystoupil se smířlivou douškou Václav Pačesný. „Městskou policii nekritizujeme, ale městská kasa není bezedná. Petr Jerie zvládl svůj úkol velice dobře a já víc jak z devadesáti procent s jeho projevem souhlasím.“

Následovalo hlasování, během kterého nebyl návrh zastupitele Soběslava na odročení tohoto bodu z jednání zastupitelstva přijat.

Jedenáct zastupitelů pak rozhodlo zvednutím ruky o zrušení městských strážníků, šest přítomných bylo proti a tři se hlasování zdrželi.

Velitel Petr Jerie by měl i nadále pracovat pod městským úřadem a bude mít na starosti bezpečnost.
Autor: Iva Kovářová

Kompletní diskusní příspěvky na www.jicinsky.denik.cz