Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Komplexní moderní zimní centrum přestává být v Nové Pace snem Pondělí 26. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Komplexní moderní zimní centrum přestává být v Nové Pace snem

Myšlenku vybudovat ve městě kompletní zimní podhorské centrum podporoval už bývalý starosta Josef Cogan, dnes poslanec Parlamentu ČR.

Bohumil Šmika, předseda packého bruslařského klubu, v něm našel oporu, a protože šel pečlivě za svým cílem, mohou se už dnes Pačáci svézt na zrenovované lyžařské sjezdovce ve Ski areálu Máchovka.

„Prosadit projekt nebylo jednoduché, ale byl jsem od mládí lyžař, v areálu jsem vyrůstal, takže k němu mám úzký vztah. Vím, že když se člověk o zařízení nestará, tak vše upadá. A to byl ten hnací motor. Chtěli jsme zůstat v hledáčku zájemců o lyžování, a tak nezbývalo nic jiného než zařízení zmodernizovat,” přibližuje čtenářům přestavbu novopackého lyžařského centra Bohumil Šmika.

Provozovatele vedlo k renovaci několik dalších negativních faktorů: sjezdovka byla úzká, pro začínající lyžaře prudká a dlouhá pouze 300 metrů. „V neposlední řadě se ukázaly další možnosti rozšíření areálu, vybudování nových sjezdových tratí. Nechali jsme za podpory města zpracovat projekt, který by si ve finále vyžádal náklady ve výši 24 milionů, což bylo neúnosné, a my jsme museli finance snížit. Úspory jsme našli především v technologiích, nakonec jsme se dostali na cenu 14 milionů korun,” popisuje nelehkou cestu k cíli B. Šmika.

Šedesát procent nákladů bude hrazeno z unijních a státních prostředků, 40 procent z třímilionové půjčky z rozpočtu města a dva miliony jsou přímo z městské kasy. Další náklady půjdou za investorem, kterým je bruslařský klub, a ty jsou v této době více jak jeden milion korun. „Začali jsme naplňovat původní vizi, která má být realizována v roce 2013. Nyní jsme tak v jedné třetině projektu,” vysvětluje Šmika.

Na hlavní sjezdovce byly realizovány pozemní úpravy, zlikvidován byl starý vlek a obslužné věci. Nahradil jej nový dvoukotvový s trojnásobnou kapacitou a komfortnějším vystupováním. Navíc trasa již byla prodloužena o padesát metrů, sjezdovka se rozšířila, sklon svahu se zmírnil. Provoz bude zahájen na Vánoce, ceny zůstávají na loňské úrovni, jen odbavovací systém bude naprostou novinkou. Lyžaři budou registrováni prostřednictvím čipových karet.

Na nový vlek se mohou těšit i prckové. Pro ně je postaven 60 metrů dlouhý s nízkým vedením lana. Vymezená trasa pro děti bude ohraničena zábranami, záchrannými matracemi a vybavena zábavními prvky.

Do areálu přibude také nová rolba na úpravu tratí. Pro letošní rok si provozovatelé zapůjčili na zasněžování tyčová zařízení s minimální hlučností.

Kompletní nový zasněžovací systém s minimalizací hluku a energetických nákladů bude instalován v příštím roce v rámci druhé etapy renovace. Objekt s nafukovací vstupní bránou se v roce 2012 dočká oplocení a nového osvětlení, zřízena bude budova dolní stanice, kde najdete pokladnu i sociální zařízení. Na sjezdovce se objeví lyžařský pás pro začátečníky a děti. Dojde k vykácení části lesa směrem k vodojemu a zřízení nové lyžařské trati v délce 500 metrů s novým zasněžovacím systémem a talířovým lyžařským vlekem.

Bohumil Šmika uvádí, že provozní náklady budou hrazeny z výdělků. „Areál si pokaždé na sebe vydělal a současné výdaje na rekonstrukci sjezdovky jsou hrazeny právě ze zisku z provozu lyžařské sjezdovky. Jiné příjmy nemáme.”

Autor: Iva Kovářová