Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Novopacká radnice hledá místo pro stromořadí v ulicích Pondělí 15. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Novopacká radnice hledá místo pro stromořadí v ulicích

Ulice i okrajové části města možná v blízké době oživí nová stromořadí. Packá radnice nyní prověřuje například možnost výsadby stromů v ulicích Nádražní, Na Strži a Pplk. Semíka. V plánu je například také pokračování nedávno založené jabloňové aleje od kláštera směrem do Podlevína.

„S výsadbou stromořadí uvnitř městské zástavby je obecně problém, protože ulice bývají úzké, a nejsou tedy dostatečně dimenzované, což s sebou přináší jistá rizika a omezení kvůli ochranným pásmům sítí technické infrastruktury. Z těchto důvodů například nebylo možné obnovit stromořadí v ulici V Aleji. V Nové Pace, která má hodně svažitý terén, může vzniknout také problém při zimní údržbě,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí na packé radnici Miroslav Pyciak.

V Nové Pace město soustředilo pozornost i do okrajových částí, například předloni vysadilo nové stromořadí v počtu více než čtyřiceti jabloní nad klášterem v lokalitě Desatero. A tamní alej by chtělo navíc dál rozšiřovat.
„Nové stromořadí nad klášterem navazuje na okrajovou část zástavby a pak vede podél polní cesty. Do budoucna by mohla alej pokračovat až do osady Podlevín,“ říká packý radní Marek Nýdrle a dodává, že se radnice za tímto účelem pokusí získat dotaci.

Další rozšiřování alejí do volné krajiny může být však také problematické, protože město zpravidla nevlastní vhodné pozemky.

„Spousta polních cest v minulosti bohužel zanikla nebo už není využívána. Pozemky jsou často v držení velkého počtu různých vlastníků. Samozřejmě ale stále prověřujeme možnosti, kde by bylo možné novou výsadbou krajinu obnovit a oživit,“ sdělil Pyciak. Právě z důvodu rozdrobených vlastnických vztahů podle Nýdrleho padla například možnost obnovy stezky od rybníka Bahňák směrem ke Kumburku.

„Průběžně se snažíme vytipovat více míst, třeba v ulici Havlova postupně dosazujeme stromořadí třešní, jehož výsadbu jsme zahájili během revitalizace rybníka. Loni jsme provedli výsadbu před zimním stadionem a letos bychom chtěli úsek zase doplnit několika stromy,“ doplnil Nýdrle. A pokud se prý ukáže, že je výsadba možná také v ulicích Nádražní, Na Strži a Pplk. Semíka, zahradní práce se uskuteční ještě letos na podzim.

Město nedávno vysadilo také osm akátů do prostoru centrálního parkoviště pod Masarykovým náměstím a souběžně s chodníkem v ulici Kotíkova založilo živý plot z mochny křovité.

Ne všude však plány na novou výsadbu lidé vítají, loni se například zvedla vlna nevole obyvatel Haklovy ulice v Hořicích, kde radnice chtěla lokalitu oživit kulovými javory. (jn)