Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - V Nové Pace výherní automaty končí Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Nové Pace výherní automaty končí

Zastupitelstvo města přijalo obecně závaznou vyhlášku o zákazu provozování loterií a jiných podobných her.

Znamená to, že od 1. ledna 2014 na celém území města Nové Paky včetně všech osad se zakazuje provozování sázkových her a loterií a jiných podobných her. Město tak využilo nejtvrdší možnou variantu, kterou nově zákon obcím dává. Návrh vzešel od zastupitele Josefa Cogana, kterému jsme položili několik otázek.

Město už několik let zvažovalo zakázat ve městě hazard. Proč to trvalo tak dlouho?
Až do konce jara tohoto roku nebylo reálně právně možné hazard v obcích zlikvidovat. Obce mohli zakázat výherní hrací přístroje (VHP), ale nemohli zrušit interaktivní videoloterní terminály (IVT), které jsou daleko nebezpečnější, byť vzhledově a uživatelsky téměř totožné.

Loterijní byznys má velmi schopné lobby, a to dlouho dokázalo napříč politickým spektrem účinně bránit legislativním změnám, které by přenesly kompetence na obce. Téměř po dvaceti letech marné snahy se novelou známou jako „Lex Farský" konečně podařilo přenést pravomoci v hazardu na obce a města. Tento návrh předložili poslanci „starostové" Jan Farský, já a Helena Langšádlová. Každá obec či město se tak nyní může rozhodnout, jak chce s hazardem naložit. Buď ho zruší či omezí a nebo ho nechá být a získá tak více peněz. Rozhodují o tom zastupitelé, kteří tak nesou odpovědnost za cestu, kterou se vydají.

Pamatujete, kdy se radnice poprvé pokusila automaty vytěsnit?
V Nové Pace dokonce již v roce 2004 vznikl pokus hazard omezit, jednalo se pouze o výherní hrací přístroje, které jediné mohlo město podle tehdy platné legislativy regulovat. Takové rozhodnutí však postrádalo logiku a smysl, neboť by výherní hrací přístroje (VHP) pouze nahradily výrazně nebezpečnější interaktivní videoloterní terminály (IVT), nad kterými město až do letošního roku nemělo žádnou moc. Pokud například u VHP v běžné hospodě činí nejvyšší vsazená částka na jednu hru dvě koruny a nejvyšší možná hodinová prohra činí tisíc korun, pak u IVT tyto omezení nejsou a hráč může za hodinu prohrát klidně celou výplatu. Mezní užitek by tak byl pro město extrémně negativní. Město by od tehdy až dodnes přišlo o 2,5 milionu ročně a navíc by se automatů a problémů spojených s gamblerstvím nezbavilo, pouze by VHP byla nahrazena ještě horšími IVT.

Nyní tedy využíváte změnu zákona a automaty zakážete. Jaká to bude finanční ztráta pro město? Tyto peníze byly dříve směřovány do sociální sféry.
Díky změně zákona a rozhodnutí Ústavního soudu využíváme nové právní možnosti a automaty jsme na celém území města zakázali. Město sice přijde o zhruba čtyři miliony korun, ale v kapsách jejich občanů zůstane deset až jedenáct miliónů. Ty mohou využít pro sebe a své rodiny smysluplnějším způsobem, než je hodit do bedny. Z finančního pohledu mohu zaručit, že kvůli tomu město rozhodně nebude v příštím roce snižovat podporu pro sociální oblast, kulturu nebo sport. Naopak se ji chystá posílit. Od letošního roku navíc díky novému rozpočtovému určení daní získá každý rok dalších více než dvanáct milionů. I po odpočtu peněz po zákazu loterií tak bude Nová Paka disponovat částkou na investice kolem čtyřiceti milionů ročně. Pokud na pomyslnou misku vah položíme navíc společenskou nebezpečnost hazardu a patologické jevy s tím spojené, tak není co řešit.

Jste jedním z iniciátorů této důležité změny. Co bylo především vašim cílem?
Cílem schváleného restriktivního opatření je omezení přístupu k automatům těm lidem, kteří jsou na nich závislí i těm, kteří hrají jen příležitostně. Za nejdůležitější však považujeme preventivní účinky, aby se okruh hráčů závislých na automatech dál nerozrůstal mezi mladou generaci. Chceme situaci řešit ještě před tím, než občan vstoupí do první fáze patologického hráčství. Pevně věříme, že našeho příkladu využijí i další, kterým jsme připraveni pomoci.


Autor: Iva Kovářová

Celý článek najdete na www.jicinsky.denik.cz