Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Lidem vadí hluk ze sněžných děl, skiareál Máchovka zkontroluje hygiena Sobota 24. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
27.1.2014 - www.5plus2.cz
Lidem vadí hluk ze sněžných děl, skiareál Máchovka zkontroluje hygiena

Hluk při zasněžování novopacké sjezdovky Máchovka vyvolává protesty. Provozovatel areálu tvrdí, že povolenou míru hluku nepřekračuje. Radnice poslala do skiareálu kontrolu. Bude následovat ještě i prověrka hygieniků, kteří změří hluk.

Nadmořská výška kolem pěti set metrů, daleko široko jediný zasněžený pruh země a z Hradce Králové nebo z Mladé Boleslavi nejbližší uměle zasněžovaná a osvětlená sjezdovka. Skiareál Máchovka v Nové Pace si získává kvůli snadné dostupnosti a příznivým cenám každým rokem další příznivce. Má však i své odpůrce.

"Když je sníh, tak na Máchovku jezdím s rodinou. Máme malé děti a pro ně je to tam ideální," uvedl Radek Mužík z Hradecka.

Někteří obyvatelé rodinných domů naproti sjezdovce však nadšení lyžařů nesdílejí. Nejraději by sjezdovku zrušili. Vadí jim provoz sněhových děl, které je v noci ruší.

"Když zasněžují, tak nemohu spát. Navíc, jak tady věčně zasněžují, tak se z toho tady stalo nejchladnější místo ve městě," řekla žena v důchodovém věku, která odmítla sdělit své jméno. Není jediná, která má takový názor a bojí se veřejně o kritice sjezdovky mluvit.

"Vadí to tady každému, hlavně v noci a ráno," dodala další obyvatelka rodinného domu v sousedství skiareálu.

Protesty lidí potvrdil i starosta Nové Paky Rudolf Cogan. "Hlasy nespokojených lidí sílí, když se zasněžuje. Je to nárazové," uvedl starosta.

Správce skiareálu Máchovka Luboš Žilák kritiku odmítá.

"Myslím si o tom své. Nikdy jsme přes celou noc nezasněžovali. Je známo, že nejvíce jsou slyšet ti, kterým něco vadí a v případě Máchovky jich je menšina. Znám hodně lidí, kterým to tady vyhovuje a nemají s tím problém. Lidé by měli být rádi, že něco takového vůbec vzniklo," řekl Žilák.

Stavební úřad minulý týden za přítomnosti hygieniků, zástupců města a provozovatele areálu provedl kontrolu.

"Krajští hygienici obdrželi několik stížností a začali jednat. Prvním krokem bylo, že oslovili novopacký stavební úřad, který vyvolal kontrolní den. Neměřila se hlučnost, ale kontrolovaly se podmínky provozu areálu," uvedl místostarosta Nové Paky Pavel Bouchner, který se jednání účastnil.

Hygienici upozornili provozovatele skiareálu Bruslařský klub Nová Paka, jaké hlukové limity musí dodržovat s tím, že do konce sezony provedou kontrolní měření. "Šlo o upozornění provozovatele, aby si ujasnil, za jakých podmínek je možné areál provozovat," doplnil Bouchner.

Areál je v těsném sousedství zimního stadionu a za více než deset let své existence si zajistil mnoho příznivců nejen z Nové Paky. Když je normální zima, tak si rozhodně na nedostatek lyžařů nemůže stěžovat. Moderní zařízení na zasněžování je plně v provozu druhou sezonu.

"Bez umělého zasněžování by to tady nemělo smysl. Například v minulé zimní sezoně jsme lyžovali sto deset dní, končili jsme na Velikonoce. Letošní sezona je zatím špatná," dodal minulý týden správce skiareálu Luboš Žilák.

Na trase do Krkonoš je to první sjezdovka s umělým zasněžováním, která je v celém Podkrkonoší Královéhradeckého kraje jedinou svého druhu.

Autor: Tomáš Kučera