Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - V Nové Pace zřídí předškolákům odloučené pracoviště Neděle 25. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Nové Pace zřídí předškolákům odloučené pracoviště

Do dvou městských školek se v minulém týdnu přihlásilo 123 nováčků. Podle předběžných odhadů se z tohoto počtu nepodaří umístit více jak třicet dětí mladších tří let.

Nedostatek místa mají částečně řešit odloučená pracoviště v základních školách. Novopackým zkomplikovalo zařazení dětí do školky zrušení přípravných tříd základních škol, kam bylo ze školek přeřazeno ročně třicet předškoláků. Radnice chce proto jako náhradu zřídit u mateřské školy nad poštou odloučené pracoviště (v sousední ZŠ), kam by poslalo kolem dvacítky předškoláků. V Mateřské škole v Husitské ulici už v základce funguje od roku 2008.

„Rodiče jsou spokojeni a mají o tyto třídy zájem. Děti mají režim školky, ale už se orientují v základní škole," vypichuje přednosti ředitelka MtŠ Husitská Jitka Lešáková.

Do Mateřské školy v Husitské ulici přišlo k zápisům 55 rodičů se svými dětmi. Kapacita zařízení, 130 žáčků, je nyní naplněna. V červnu opustí školku 36 kluků a holčiček, pro devatenáct nováčků mladších tří let tu zřejmě nebude místo. „Některé maminky dvouletých dětí se na nás zlobí, ale my jsem rádi, že se nám podaří umístit tříleté, i když narozené na podzim se k nám nedostanou," podotýká Jitka Lešáková. Ve třídách je nyní 28 prcků, což je strop, a pokud by mezi nimi měli být i dvouletí, Lešáková si nedovede představit, jak by učitelky všechno zvládly.

Stejný problém je v mateřské škole nad poštou, kam se hlásí 68 dětiček (vloni 69). I odsud odcházelo pravidelně 15 dětí do přípravné třídy ve vedlejší základní škole. Tu má nově nahradit odloučené pracoviště.

„Nyní žádáme o povolení navýšení kapacity školky ze 135 na 150 žáků, věřím, že nám to dopadne," doufá ředitelka mateřské školy Alena Špíglová. I když třída předškoláků bude umístěna v základní škole, jejím zřizovatelem bude školka a děti zde budou ve „školkovém" režimu. „Chtěli bychom, aby se jim věnovala učitelka z přípravné třídy a aby kapacita třídy nepřekročila počet pětadvacet. Ideální by byla dvacítka žáčků," míní ředitelka, kterou nyní čeká s novinkou i spousta administrativy.

I tady se do školky podle předpokladů nedostanou tříleté děti, narozené v podzimních měsících. „Ještě nemáme nic uzavřeno, vrací se nám i děti se školním odkladem, takže rozhodnutí se rodiče dozví 28. května," informuje Špíglová s tím, že ve školce zřejmě nebude místo pro 14 žadatelů mladších tří let. „Zatím je všechno otevřené," dodává .

Zřídit jednu třídu předškoláků v Základní škole Komenského nebude podle jejího ředitele Milana Schlögla problém. „Stavební úpravy budou minimální, toalety upravíme a oddělíme přepážkou. Třídu máme volnou, vše zvládneme zajistit do týdne.

Rozdíly:
Přípravnou třídu zřizuje základní škola, maximální počet žáků je 15, o její otevření musí zřizovatel žádat každoročně. Předškolní děti se tu připravují na školní výuku.
Odloučené pracoviště zřizuje mateřská škola, funguje rovněž v základních školách, režim je tu „školkový" s ohledem na přípravu do školy. Maximální počet dětí ve třídě je 25, ideální dvacet. Obě varianty jsou i řešením současného nedostatku kapacity mateřských škol.


Autor: Iva Kovářová