Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Seniorům se v Nové Pace otvírají nové možnosti Neděle 29. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Seniorům se v Nové Pace otvírají nové možnosti

Díky novému dotačnímu titulu možná zmizí stará budova domova důchodců ve Svatojánské ulici a místo ní vyroste nájemní dům pro seniory nad šedesát let. Novinku z ministerstva pro místní rozvoj uvítala jak radnice, tak i zdejší občané.

Ministerstvo vyrukovalo s novým dotačním titulem, napřímeným na výstavbu bytů pro seniory. Projekt je zacílen k soběstačnosti a nezávislosti seniorů a zároveň jim má umožnit komunitní způsob života na bázi sousedské výpomoci. Hezky si to úředníci naplánovali. Důraz kladou na mezilidské vztahy a zachování osobní nezávislosti.

„Hlavní myšlenkou je, aby tu lidé mohli v klidu dožívat. Podmínkou je, že byt nesmí být větší než čtyřicet metrů čtverečních," uvedl Vítězslav Dufek, který má na radnici na starosti dotační politiku.

Ve Svatojánské ulici by měl vyrůst objekt s osmnácti nájemními byty, určenými pro lidi nad šedesát let a pro imobilní.
„Projekt už máme upraven, museli jsem zvětšit koupelny a chceme žádat o dotační titul. Součástí akce bude demolice původního domova," popisuje místostarosta Pavel Bouchner.

Nový objekt naváže na současnou budovu domova pro seniory, nájemní bydlení tu musí být zachováno dvacet let. Poté by měla stavba přejít pod správu ústavu sociální péče.

Byt bude vybaven kuchyňkou, koupelnou a jedním pokojem. V domě bude i společenská místnost, kde se budou nájemníci setkávat.

Projekt stavby domova pro seniory, která byla zahájena v roce 2006, počítal s výstavbou křídla, které mělo nahradit původní domov důchodců Léčebnou dlouhodobě nemocných.

„Ukázalo se, že tento záměr je kvůli útlumu takovýchto zařízení nereálný. Původní domov důchodců jsme nabízeli k jinému využití, ale neúspěšně," popisuje starosta Josef Cogan.

Výzva z ministerstva má být zveřejněna na konci března, kdy už budou Pačtí připraveni žádat o podporou na jednu bytovou jednotku ve výši zhruba 600 tisíc korun.

„Celkové náklady na stavbu domu předpokládáme ve výši patnácti až dvaceti milionů korun. Do soutěže na dodavatele zakázky zahrneme i demolici starého domova, kterou odhadujeme na tři čtvrtě milionu korun," kalkuluje J. Cogan.
Pokud Packým dotace nedopadne, budou se snažit získat subvence z jiných zdrojů. „Nový objekt by mohl v budoucnu zvýšit i samotnou kapacitu současného domova pro seniory," uvažuje Josef Cogan.

Péče o seniory by byla novým zařízením kompletní. Domov pro seniory je propojen s domem s pečovatelskou službou a nyní by na něho navázal komunitní dům pro seniory.

„Určitě to mnozí lidé uvítají. Mám známé, kteří jsou sami, mají velký byt a rádi by se přestěhovali do zařízení, kde budou mít zajištěnu nějakou službu," svěřuje se nám paní Alena z Nové Paky.

I tuto možnost starosta připouští, neboť v komplexu je sídlo pečovatelské služby, její pomoci by mohli i tito nájemníci využívat.
„Poptávka po bytech určitě bude, chceme se chopit příležitosti," dodává Josef Cogan.

Iniciátorem stavby domova seniorů ve Svatojánské ulici bylo město, důvodem byl doslova havarijní stav v domově důchodců z roku 1892, kde byli klienti ubytováni až v pětilůžkových pokojích. Stavba nového objektu byla zahájena na podzim 2006 a dokončena v lednu 2008.

Zařízení se podle zástupce dodavatelské firmy Michala Pilaře rodilo v bolestech a skluz se svezl po zádech generálního dodavatele – firmy Geosan Kolín (původní termín předání červen 2007). Na 112milionové investici se 82 miliony podílelo ministerstvo práce a sociálních věcí, 14 miliony Královéhradecký kraj a zbylou částku zaplatila packá radnice.


Autor: Iva Kovářová