Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Nejlepší šálek kávy z Novopacké pražírny Sobota 24. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nejlepší šálek kávy z Novopacké pražírny

Máte chuť na šálek lahodné vonící kávy? Zkuste značku Orbis (Země). Je to název kávy, kterou produkuje novopacká společnost při Jednotě bratrské.

Jedna ze směsí kávy se dokonce jmenuje Orbis Pictus. Nákupem této čerstvě pražené zrnkové kávy navíc přispíváte na stavbu ZŠ a MŠ Brána v Nové Pace.

V blízkosti Jednoty bratrské se nachází malá pražírna, kde vzniká čerstvá voňavá káva několika chutí. Je specifická tím, že zelené zrno se ručně přebírá, pak praží na tři způsoby a poté putuje co nejdříve k zákazníkům. Pražírnu má na starosti Jan Perner, který ví o kávě snad úplně všechno.

Odkud objednáváte surová kávová zrna?
Když jsme začínali a příliš jsme tomu nerozuměli, tak jsme oslovili firmu, která se zabývá dovozem zelené kávy. Zajeli jsme do Brna a dohodli úzkou spolupráci v tom, že od nich budeme nejen odebírat kávu, ale oni nám budou radit, jaké druhy a kvalitu. Kávu zpracováváme z Brazílie, Kolumbie, bereme ji z Etiopie, což je taková pravlast odkud káva přišla, tak to jsou tři základní, k tomu máme jednu trošku speciální, a to ze Sumatry a potom ještě pražíme kávu, kterou dáváme do směsí, čili samostatně se neprodává, a to je Honduras. Ta je chuťově velmi zajímavá právě ve směsích. Jinak co se týče kávy jako rostliny, tak existují čtyři základní druhy kávovníku (což je rostlina kde rostou kávové třešně). Dvě jsou nejznámější, a to je Arabika a Robusta. Robusta je šlechtěná k tomu, aby víc plodila, aby byla odolnější, ale chuťově není tak zajímavá. Arabika je vlastně nositelkou chuti, má méně kofeinu, je náročnější na pěstování, čili i mnohem dražší. Arabika je káva, která je kvalitní a má chuť, nicméně Robusta má některé vlastnosti, které do espressa patří. Což je třeba tak zvaná „crema" pěkná pěna. Dává kávě určitý říz, který by espresso mělo mít. Takže si od nás můžete koupit stoprocentní Arabiku a nebo si koupíte směs, kde je příměs Robusty. Je to buď dvacet nebo třicet procent.

Zpracování kávy probíhá ve zdejší pražírně v blízkosti sboru Jednoty bratrské?
Ano, zelená káva se dá skladovat celkem snadno, víceméně si hlídáme vlhkost. Před samotným pražením se u nás ručně vybírají defektní zrna a nečistoty, které se tam občas dostanou. Přebraná káva se potom dostane do pražičky, kde se upraží a pak proběhne ještě jedna kontrola. Káva se praží přibližně dvacet až pětadvacet minut při teplotě kolem dvě stě dvaceti stupňů.

Může se stát, že by se přepálila?
Ono to je tak, že káva se přepálí tím, že se praží déle. Během pražení mění barvu a zároveň i chuť. Takže světlejší káva je kyselejší, má vyšší stupeň acidity, čili pak se dostaneme na nějakou vyváženou úroveň a pak začíná hořknout.

Kolik druhů káv produkujete?
Orbis nabízí kávu nejrůznějších druhů, ale i stupňů pražení. Máme osm druhů kávy. Jsou to čtyři druhy jednodruhové Arabiky. Potom děláme tři směsi. To znamená, že se kávy nějakým způsobem míchají. A ještě jednu bez kofeinu.

Důležitá věc pro zákazníka. Za jak dlouho bych měla čerstvě praženou kávu zpracovat?
Čerstvě upražená káva je chuťově slabší, než když si ji dáte druhý den, já obecně doporučuji, aby zákazník počkal do třetího dne od upražení, ale profesionální degustace se provádí až desátý den. Vřele doporučuji zkonzumovat každé balení do měsíce. Jinak tři měsíce je standardní doba, kdy je káva dobrá, když se dobře uchová v neprodyšném sáčku. Ideálně ve vakuovaném prostoru nebo opravdu dobře uzavřeném sáčku. Nejvíce totiž kávě škodí přístup vzduchu.

Kde mohou zákazníci vaši kávu ochutnat a nakoupit?
Máme obchůdek ve městě u vlakové zastávky, kde se kromě naší kávy prodávají také palačinky či zmrzlina. Ale není to jen podniková prodejna, kde by měla být k dispozici veškerá produkce pražírny, ale taky obsluha by měla zákazníkům poradit, jakou kávu vybrat, jak ji připravit. Takže vřele doporučuji navštívit tento obchůdek, pak prodejnu Unitas, další obchod je na sídlišti. V nedávné době jsme však začali spolupracovat s různými obchůdky v dalších městech, takže si naší kávu můžete koupit i v Jičíně, Lomnici, Semilech nebo Vrchlabí.

Jinak si mohu vaši kávu objednat třeba po internetu?

Ano, přesně tak, máme internetové stránky i s ceníkem. Objednávky se snažíme vyřizovat nejpozději do tří dnů.

Práce novopacké pražírny je hodně závislá na dobrovolnicích.
Já bych si bez těch dobrovolníků nedokázal představit, jak by jsme vůbec mohli fungovat. Máme tu sice jednu placenou sílu pracovní, ale kdyby nebylo těch ostatních, tak my by jsme byli někde úplně jinde. Pokud je možnost vyjádřit vděčnost, tak bych to strašně rád udělal. Protože spoustu lidí, kteří za mnou přijdou, udělají kus práce, pomáhají nám na akcích a často není vlastně ani šance jim poděkovat. Takže uvědomuji si, že je to na jejich ochotě a jsem strašně rád, že kolem pražírny je nadšenců, kteří nejenže kávu mají rádi a kupují ji, ale jsou i ochotní nám pomoci. Vážím si všech lidí, kteří nežijí jen sami pro sebe, ale vnímají potřeby ostatních. Myslím si, že je to určitý dar, který nemá každý.

Provozovatelem je firma Paradix?
Paradix je společnost s ručením omezeným. Založil jí Sbor jednoty bratrské na svoje podnikatelské aktivity. Je to především z praktických důvodů, např. proto, že jsme plátci DPH, což sbor není.


Autor: Iva Kovářová, www.jicinskydenik.cz