Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Lékařská pohotovost v Nové Pace od února zkrátí ordinační hodiny Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Lékařská pohotovost v Nové Pace od února zkrátí ordinační hodiny

Od února se zkrátí doba, po kterou během víkendů ordinuje v Nové Pace lékařská pohotovost. O sobotách bude služba fungovat od 8 do 14 hodin, o nedělích pak od 8 do 12 hodin. Doposud byla služba k dispozici o víkendech nebo svátcích až do 20. hodiny. Omezení je výsledkem už dříve ohlášené snahy jičínské nemocnice novopackou pohotovost zcela zrušit. K tomu mělo dojít už od počátku roku, na naléhání radnice se ale nemocnice rozhodla ukončit provoz o něco později.

"V minulém týdnu jsme měli jednání s vedením nemocnice i náměstkem hejtmana zodpovědným za zdravotnictví, kde nám prezentovali svůj koncept. Zatím jsme se domluvili na časovém omezení s tím, že se bude situace během února a března sledovat a vyhodnotí se," řekl starosta města Josef Cogan. "Podle informací lékařů a sester z pohotovosti bývá polovina případů využití služby v sobotu dopoledne." Na základě opětovného vyhodnocení spektra pacientů a poskytovaných služeb za uvedené období má být definitivně stanovena další podoba lékařské pohotovosti v jičínském regionu.

Nemocnice argumentuje kromě jiného i tím, že pracoviště v Nové Pace nemá dostatečné vybavení a nemůže využít zázemí nemocnice jako v případě pohotovostní služby v Jičíně. To prý může reálně znamenat zpoždění v zahájení adekvátní terapie. Navíc prý v současné době nemá lékařská pohotovost podobu neodkladné přednemocniční péče včetně život ohrožujících stavů, jako tomu bylo od poloviny minulého století.

"Nemocnice má své důvody a zákonné parametry, my ale tvrdíme, že péče by měla být zajištěna pozvolnou křivkou. Ne tedy že bude obvoďák a pak schod a už jen rychlá záchranná služba," míní packý starosta Cogan. Zároveň ale potvrzuje, že pro město je právě výjezdové stanoviště rychlé záchranné služby ještě důležitější než zachování lékařské pohotovosti.

"Opatření zvolené od února vnímáme jako racionální řešení. Je ale třeba říct, že i když nemá pohotovost v Pace tak špičkové vybavení, může lékař posoudit, jestli pacient potřebuje do nemocnice, záchranku nebo jenom prášky. Chceme, aby alespoň po část dne byla odborná péče k dispozici," řekl Cogan.

Radnice v Pace považuje za nezbytné, aby nemocnice případné zrušení pohotovosti odpovídajícím způsobem obhájila před veřejností. Jejího zástupce proto pozvala na nejbližší veřejné jednání zastupitelstva, které se uskuteční 13. února.

Oblastní nemocnice v Jičíně, která packou pohotovost provozuje, společně s novou ordinační dobou uvedla, že lidé mohou v případě potřeby 24 hodin denně volat na telefonní číslo krajského zdravotního informačního centra 841 155 155, a to za cenu místního hovoru. Nejbližší zdravotnické zařízení s nepřetržitým provozem je právě nemocnice v Jičíně. "Lidé mohou jet v případě potřeby přímo na stálou pohotovost do Jičína, a pokud nemají možnost dopravy, mohou zavolat a domluvit se přes dispečink, jak mají postupovat," poukázal starosta Cogan. (zan)