Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Poslední šance pro bývalou nemocnici v Nové Pace? Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Poslední šance pro bývalou nemocnici v Nové Pace?

Život bez bariér chce investicí za téměř devadesát milionů korun probudit bývalý paulánský klášter v Nové Pace k životu a naplnit jeho historické poslání. Budou jednání o financování úspěšná?

Pokud dostanete pohled z Nové Paky, pravděpodobně na něm bude vyobrazený místní klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. K dominantě města historicky patří budova kláštera, jejíž základní kámen byl položen v polovině sedmnáctého století. Klášter sloužil církvi do 80. let 18. století, kdy byl v rámci josefínských reforem zrušen. Na počátku 19. století byl do areálu přemístěn vojenský vychovávací ústav pro děti z nedalekého Jičína.

Nemocnice zde sídlila od roku 1872 až do roku 2004. V poválečných letech zde byl doléčovací a rehabilitační ústav, později bylo v nemocnici zřízeno oddělení pro pacienty s psychiatrickou diagnózou. Objekt našel nového majitele v roce 2006.

Nezisková organizace Život bez bariér, která zajišťuje rozmanité spektrum sociálních služeb pro seniory a lidi s postižením, před jedenácti lety na splátky odkoupila opuštěný areál od Královéhradeckého kraje. Tím byla otevřena nová kapitola. O možnosti vybudování druhého Centra bez bariér v budově bývalého kláštera bude za několik měsíců jasno.

Rekonstrukce objektu by zajistila dostatečný prostor pro žádané služby psychologa či poradenství pro lidí, kteří v domácím prostředí dlouhodobě pečují o své blízké. Nově by vznikla možnost zajistit specializované prostory pro klienty s demencí a Alzheimerovou chorobou.

Také se počítá se zřízením Komunitního centra a nové prostory pro poskytování sociální rehabilitace.

„Je to vyvrcholení našeho dvanáctiletého úsilí. V ideálním případě by se stavební práce rozeběhly dubnu 2018, nyní připravujeme podklady pro výběrová řízení a bankovní sektor,“ říká ředitelka Života bez bariér Jitka Fučíková. Kolaudace a předání stavby by se podle podmínek stanovených dotačním programem musela uskutečnit na konci roku 2018.

Než se však zahájí stavební práce, čeká organizaci kus cesty, která povede především do kanceláří představitelů města a kraje.

Z dotačních výzev Evropských fondů – Integrovaného regionálního operačního programu je již finanční podpora potvrzena.

„Veškerá dokumentace je připravena. Čekají nás jednání se zástupci města Nová Paka a Královéhradeckého kraje,“ popisuje ředitelka. Dodává, že bez jejich podpory a partnerství nebude možné opravu budovy kláštera a zřízení druhého centra realizovat.

„Projekt revitalizace město podporuje, podílelo se na zpracování projektové dokumentace. Budeme se snažit pomoci. Definitivní rozhodnutí musí učinit zastupitelstvo,“ sděluje starosta Nové Paky Josef Cogan. Připomíná, že projekt má širší regionální význam, proto by měl jednat i kraj.

Od zahájení činnosti v roce 2004 získal Život bez bariér mezi poskytovateli služeb pro zdravotně postižené a seniory v regionu své pevné a nezastupitelné místo. „Chceme s dalšími místními organizacemi spolupracovat, aby zde došlo k absolutnímu a komplexnímu pokrytí služeb,“ podotýká Fučíková.

Hnacím motorem se pro pracovníky organizace stal úspěch a výsledky činnosti stávajícího Centra bez bariér, které napomáhá svým klientům k znovuzačlenění do společnosti i přes obtíže, které zdravotní postižení přináší.

„Kapacitu máme plně obsazenou, další služby nemáme kde organizovat,“ uvádí ředitelka. K současným padesáti zaměstnancům by s nový projektem přibylo dalších třicet. Život bez bariér by přijal další desítky klientů a pomohl tak nemocným i jejich rodinám.

Autor: Veronika Peclinovská, zdroj: jicinsky.denik.cz