Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Nad opravou novopackého kláštera visí velký otazník Neděle 29. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nad opravou novopackého kláštera visí velký otazník

Ústav Život bez bariér, který se v Nové Pace stará o hendikepované klienty, má v plánu vdechnout nový život bývalému paulánskému klášteru nad městem.

Areál, kde působila do roku 2004 nemocnice, koupil Život bez bariér od kraje na splátky v roce 2006, od roku 2010 se tam po rekonstrukci jednoho z objektů podařilo spustit služby pro klienty. Kapacita je nyní zcela naplněna, organizace má navíc řadu čekatelů na přechodné ubytování spojené s využíváním služeb. Teď svitla naděje, že se jí podaří rekonstruovat velkou část bývalého kláštera za zhruba 95 milionů korun. Má to ale háček, který celý plán vážně ohrožuje. Dotace, kterou organizace na stavbu získala, tvoří jen necelých 50 milionů.

"Získali jsme dotaci z evropských fondů, ta ale pokrývá jen zhruba polovinu nákladů. Jednáme proto s Královéhradeckým krajem, jestli by byl ochoten zbývající část financovat. Kraj se zatím nevyjádřil, ale pokud by s financováním nesouhlasil, klášter zůstane neopravený, protože bychom museli evropskou dotaci odmítnout. Sami pochopitelně na spolufinancování takového projektu peníze nemáme," konstatuje ředitelka Života bez bariér Jitka Fučíková.

Projekt počítá s rekonstrukcí dvou podzemních je jednoho nadzemního podlaží kláštera. "Opravena by mohla být polovina objektu, dole by bylo propojení stávajícího Centra bez bariér s klášterem, vznikly by tak prostory pro odborné poradenství pro laické pečující a kompenzační pomůcky. V dalším mezipatří by vznikl rozšířený stacionář pro klienty s Alzheimerovou chorobou, v přízemí pak má být sociální rehabilitace a velké komunitní centrum pro padesát nových uživatelů," popsala ředitelka.

Zda krajské zastupitelstvo na spolufinancování kývne, není zatím jasné. Ve hře je totiž ještě navíc šestimilionová splátka, kterou má Život bez bariér doplatit kraji za nákup kláštera. Jednou z uvažovaných možností je i převzetí splátky městem Nová Paka. "Okolo šesti milionů korun tvoří ještě zbývající splátka kraji, za objekty, které jsme koupili. Pokud by město splátku převzalo, byla by asi větší šance, že kraj podpoří kofinancování projektu rekonstrukce kláštera," připouští Fučíková.

Radní Královéhradeckého kraje už potvrdili, že chtějí kvůli vypořádání šestimilionové pohledávky vstoupit do jednání s městem. Rozhodnutí však musí padnout co nejdříve, kvůli dotačním podmínkám, jinak neziskové organizaci propadne evropská dotace.

Podle starosty Nové Paky Josefa Cogana se městští radní staví k jednání vstřícně. "O řešení nastalé situace jednáme. Jednou z možností je, že město splatí kraji pohledávku a bude do budoucna na správě památky spolupracovat s Životem bez bariér. Za sebe můžu říct, že takové řešení by bylo přijatelné. Rekonstrukci kláštera dlouhodobě podporujeme, financovali jsme například projektové dokumentace. Klášter vnímáme jako velmi významný prvek urbanizmu, takže jsme připraveni ve věci jednat a spolupracovat," vyjádřil se Cogan s tím, že nevylučuje ani svolání mimořádného zasedání zastupitelstva.

"Pokud se projekt realizuje, byli bychom ochotni po době udržitelnosti objekt převést buď na město, nebo na kraj," připouští i Jitka Fučíková.

Díky evropské dotaci by se podařilo oživit zhruba polovinu objektu Života bez bariér, na stole jsou ale už další plány. "V dalších dvou patrech plánujeme odlehčovací služby a chráněné bydlení. Tam bychom chtěli zkusit dotace přes akční skupinu Brána do Českého ráje a na chráněné byty na ministerstvu práce a sociálních věcí, pokud to bude do budoucna možné," nastínila Fučíková.

Zdroj:  (zan), www.jicinskozpravy.cz