Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Hrázky Farského rybníka čeká oprava, možná dojde i na odtěžení bahna Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hrázky Farského rybníka čeká oprava, možná dojde i na odtěžení bahna

Farský rybník v Nové Pace, známý mezi místními také pod názvem Bahňák, se po několika letech dočká dalšího zásahu. Novopacký městský výbor pro životní prostředí se rozhodl nechat opravit hrázky, které by se jinak působením vody postupně rozpadly. Pokud se to ukáže jako potřebné, nechá město zároveň odtěžit zachycené nánosy bahna. Za tímto účelem zadal výbor ke zpracování projektovou dokumentaci včetně geodetických a kartografických výkonů a inženýrské činnosti Jiřímu Ježkovi z Pardubic. Kdy dojde k vlastní realizaci prací, prý zatím podle radního města Marka Nýdrleho není jasné.

"Termín samotné realizace zatím není na stole, výbor pro životní prostředí ale v tuto chvíli musel učinit rozhodnutí, jestli hrázky pohřbíme a necháme je rozplavit a zlikvidovat, nebo jestli je nadále zachováme. Rozhodli jsme se, že je tam chceme i nadále, protože jejich funkci považujeme za prospěšnou," komentoval rozhodnutí Marek Nýdrle, který výboru pro životní prostředí předsedá.

Společně se záchranou hrázek město nechá prozkoumat i stav usazeného bahna. "Kvůli opravě vnořených hrázek dojde k povypuštění rybníka, proto považujeme za logické při té příležitosti odebrat bahno v tůních na přítoku, kde jsou právě vnořené hrázky. Ty mají kromě přírodních úloh i mechanickou funkci, kdy by se tam měla právě usadit nejpodstatnější část naplavovaného sedimentu," vysvětlil Nýdrle.

Podle něj jde o úkon, se kterým se počítá periodicky v několikaletých intervalech, jeho četnost ale ukáže teprve průzkum. "V celém projektu rekonstrukce rybníka, která proběhla před lety, už byly hrázky vytvořené se záměrem, že se odtamtud čas od času bahno vybere. Je to ale docela nákladné, proto jsme projektantovi dali za úkol připravit projekt opravy hrázek a on v rámci toho také zjistí, jestli bude mít smysl v této fázi bahno vybírat. Podle toho, kolik usazeného sedimentu zjistí, se pak rozhodneme, jak budeme postupovat dál," nastínil předseda výboru.

K větší revitalizaci Farského rybníka, který má rozlohu asi dva a půl hektaru a byl vybudován počátkem padesátých let minulého století, za zhruba jedenáct milionů korun, kterou podpořil stát i Evropská unie, došlo po několikaleté přípravě zhruba před deseti lety. Tehdy došlo k čištění dna, opravě a zpevnění břehů, hráze a vybudování nového bezpečnostního přelivu. Jako hlavní přínos investice tehdy radnice jmenovala zvýšení retenční kapacity rybníka a současně posílení jeho biologické rozmanitosti. (zan)

Zdroj: www.jicinskozpravy.cz