Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Rekonstrukce novopackého kláštera vzbudila rozpaky, krajští zastupitelé váhají Neděle 29. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Rekonstrukce novopackého kláštera vzbudila rozpaky, krajští zastupitelé váhají

Jestli bude moci nezisková organizace Život bez bariér spustit rozsáhlou rekonstrukci části bývalého paulánského kláštera nad městem, není stále jisté.

Na financování by se musel z velké části podílet Královéhradecký kraj, jeho zastupitelé ale na posledním zasedání nepodpořili jeden z dílčích kroků, převedení zbývající šestimilionové pohledávky za prodej areálu na město Nová Paka. Po dlouhé rozpravě, ve které řada zastupitelů vyjádřila rozpaky nad mnoha souvislostmi, návrh podpořili jen 18 hlasy, pro získání většiny by jich ale bylo potřeba minimálně 23. Výsledky hlasování ukazují, že se nejedná o vyhraněné politické téma, řada zastupitelů napříč stranami se totiž zdržela hlasování a někteří z nich při hlasování chyběli.

Město Nová Paka, které má zájem převzít šestimilionový dluh Života bez bariér vůči kraji, chce ale nerozhodnuté krajské zastupitele ještě přesvědčit. Novopačtí zastupitelé se proto usnesli, že je město připraveno podílet se na správě kláštera formou spoluvlastnictví a podílem na provozu a údržbě po jeho rekonstrukci a uplynutí udržitelnosti projektu. V nedávných dnech se také uskutečnila schůzka zastupitelů kraje přímo v areálu kláštera.

"Myslím si, že schůzka přispěla k informování zastupitelů, kteří mohou přenést informace dál mezi své kolegy. Konečné rozhodnutí padne zřejmě až v květnu. Záležitost je v časovém tlaku kvůli evropské dotaci," řekl starosta Nové Paky Josef Cogan.

Ústav Život bez bariér, který se v Nové Pace stará o hendikepované klienty, má v plánu rekonstruovat velkou část bývalého kláštera za zhruba 95 milionů korun. Na dotacích má k dispozici asi 43 milionů korun. K dofinancování je potřeba přes 47 milionů, které by měl podle plánu poskytnout kraj. Ve hře je navíc šestimilionová splátka, kterou má Život bez bariér doplatit kraji za nákup kláštera v roce 2006. S jejím převzetím už souhlasilo město Nová Paka.

Projekt počítá s rekonstrukcí dvou podzemních a jednoho nadzemního podlaží kláštera. Opravena by mohla být polovina objektu, dole by bylo propojení stávajícího Centra bez bariér s klášterem, vznikly by tak prostory pro odborné poradenství pro laické pečující a kompenzační pomůcky. V dalším mezipatří by vznikl rozšířený stacionář pro klienty s Alzheimerovou chorobou, v přízemí pak má být sociální rehabilitace a velké komunitní centrum pro padesát nových uživatelů. (zan)

Zdroj: www.jicinskozpravy.cz