Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou Pátek 19. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
17.10.2018 - www.hradec.idnes.cz
Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou

Už jen poslední šanci na získání desítek milionů z dotací má paulánský klášter v Nové Pace. Do tendru na jeho opravu se přihlásila jediná firma s příliš vysokou nabídkou. Pokud se ani napodruhé nikdo nepřihlásí, klášter o část dotací přijde.

Ještě před prázdninami blokoval rekonstrukci podstatné části kláštera nedostatek peněz. Neziskovka Život bez bariér, která v areálu kláštera poskytuje sociální služby, sice od ministerstva pro místní rozvoj získala příslib dvou dotací 43 milionů, ale stejně vysoká částka jí ještě chyběla.

Požádala o ni Královéhradecký kraj, ale jeho zastupitelstvo v květnu odmítlo investovat do památky, kterou hejtmanství před 12 lety právě Životu bez bariér prodalo. Řada zastupitelů se bála, že neziskovka opravu památky nezvládne, a také jim vadilo, že organizace kraji dosud nesplatila 6 milionů korun za koupi kláštera.

Problém dluhu se však podařilo vyřešit díky městu Nová Paka. Na konci září městští zastupitelé schválili, aby se radnice do rekonstrukce místní dominanty naplno vložila.

„Požádali jsme kraj, aby poskytl dotaci ve stejné výši, jakou původně žádal Život bez bariér, tedy 43 milionů korun, a o této dotaci se momentálně jedná. Jestli kraj svůj příspěvek sníží, je předmětem budoucích jednání. Město se před tím neschovává a je ochotné na rekonstrukci zhruba do částky 20 milionů přispět,“ sděluje novopacký starosta Josef Cogan (Sportovci pro Novou Paku).

Spoluúčast města na záchraně památky jednoznačně napříč stranami a hnutími schválilo i packé zastupitelstvo. Klášter zůstane dál v majetku neziskovky, ale město má smluvně zajištěno, že klášter může získat přednostně.

„Abychom vyhověli kraji, je možné, že město po ukončení udržitelnosti projektů, tedy po pěti letech, zažádá o převod kláštera do svého vlastnictví na základě smlouvy o smlouvě budoucí. Objekt by využívaly nadále sociální služby, klášter by sloužil nadále veřejnému blahu,“ zdůrazňuje Cogan.

Město by také odkoupilo pohledávku kraje za prodej kláštera, a to ve výši dosud nesplacených 6 090 000 korun.

Rekonstrukce kláštera tedy záleží na postoji kraje i na tom, jak dopadne čerstvě vypsaný tendr na stavitele. Do toho posledního se přihlásila jediná firma, jejíž nabídka bezmála sto milionů korun překročila projektovanou cenu o téměř devět milionů a nesplnila tak jednu z podmínek tendru.

„Projekt určil cenu prací v roce 2016, kdy byla na stavebním trhu úplně jiná situace. Podmínka s maximální cenou už v novém výběrovém řízení nebude. Chceme to v cenách obvyklých. Ale pokud to někdo přepálí o 20 milionů, stejně na to nebudeme mít. Obálky s nabídkami otevřeme na začátku listopadu. Jestli firmu nenajdeme, už nestihnerme termíny realizace jednoho z projektů,“ konstatuje ředitelka Života bez bariér Jitka Fučíková.

Neziskovka totiž na rekonstrukci interiéru části kláštera získala dotace dvě. „Jedna část má ukončení v prosinci 2019. Pokud by se teď nepodařilo najít firmu, je na zvážení, zda se nezaměřit alespoň na druhý projekt, který má realizaci dokončit v roce 2021,“ uvažuje Fučíková.

Další otázkou je, jak se k rekonstrukci památky postaví Královéhradecký kraj. Ten v roce 2006 budovu, v níž provozoval nemocnici, neziskovce prodal.

„V radě i v zastupitelstvu kraje panuje konsensus, že by se na spolufinancování mělo podílet město i kraj. A to tak, že určitý podíl nákladů by nesl kraj, který by tyto peníze poskytl městu formou dotace. Zbytek by dofinancovalo město. Podmínkou kraje bude, že budova bude po skončení udržitelnosti projektu v majetku města, tedy ve veřejném vlastnictví,“ tlumočí postoje hejtmanství Michal Friček z krajského úřadu.

Zatím ale není jasné, kdy budou o klášteru hlasovat krajští zastupitelé a nakolik se do financování oprav kraj zapojí.

Ať už to dopadne jakkoliv, Život bez bariér se bude o své klienty starat dál.

„Nelámu nad projektem hůl, protože oprava kláštera je prioritou města Nová Paka. Pokud se něco pokazí, třeba nebude vybrána žádná firma nebo zastupitelstvo kraje neodsouhlasí spolufinancování městu, bude se čekat na nějakou další příležitost. Popravdě jediné, co vím jistě, že pokud bude klášter opraven, bude ihned plně využit pro sociální služby, které již nyní chybí a jsou potřeba,“ říká Jitka Fučíková.

Projekty na opravu kláštera
Život bez bariér plánuje ve dvou křídlech budovy opravit tři podlaží.

„V současné době už nám prostory nestačí. Po dokončení chceme v nových prostorách poskytovat denní stacionář pro lidi s Alzheimerovou chorobou, odborné sociální poradenství pro laické pečující, sociální rehabilitaci a komunitní centrum pro 50 lidí,“ popisuje plány Života bez bariér ředitelka neziskovky Jitka Fučíková.

Projekt připravovala několik let. Dnes má stavební povolení a zajištěné dotace v celkové výši 43,5 milionu korun. Dotace měly původně zaplatit až 95 procent investice, ale ukázalo se, že velká část nákladů je z pohledu dotací neuznatelná.

Barokní areál z první čtvrtiny 18. století stojí na městem. Součástí je kryté schodiště, pilíře se sochami sv. Erazima, sv. Mikuláše a sousoší Svaté rodiny. Pauláni stavěli klášter od roku 1655 do 1711. V létech 1870 až 2004 sloužil jako nemocnice. Od roku 1958 je kulturní památkou.

Organizace Život bez bariér užívala v roce 2004 část pavilonu psychiatrie. Neziskovka měla zájem jen o tento pavilon, ale kraj chtěl prodat celou svoji část kláštera (čtvrtina budovy patří římskokatolické církvi) za bezmála 9 milionů korun. K prodeji došlo v roce 2012. Život bez bariér teď kraji dluží víc než 6 milionů korun.



Autor: Jiří Fremuth, zdroj: hradec.idnes.cz