Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Podnikatelé v Nové Pace zuří, oprava ulice se protahuje Pondělí 15. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Podnikatelé v Nové Pace zuří, oprava ulice se protahuje

Rekonstrukce Komenského ulice se protahuje a obyvatelům města dochází trpělivost. Mnozí si kladou otázku, proč se do ulice investovalo téměř patnáct milionů, když se výrazně nezměnila. Naposledy totiž prošla úpravou v roce 2009.

Na průtahy kolem stavby, která měla být hotova 15. září, nadávají zejména podnikatelé. Milena Hylmarová tvrdí, že rodinný obchod se zahradnickým zbožím je kvůli velké finanční ztrátě na zavření. „U nás začali a také skončili. Všichni dlaždiči stavbu podle mého zdržují. Něco vydláždí a za dva dny to znovu rozkopou,“ zlobí se podnikatelka.

„U nás je to omezené už asi čtrnáct dní. Na návštěvnosti cukrárny je to znát,“ stěžuje si obsluha obchodu se sladkostmi v přilehlé Mikulášské ulici. „Já jsem ráno přijela a zjistila, že máme omezený přístup do obchodu, nikdo nám o tom neřekl,“ stěžuje si podnikatelka se sousedního krámku Stanislava Francová.

„Když jsem se na radnici obrátil, proč nás neinformovala o chystaném uzavření prostoru, bylo mně řečeno, že to všichni víme,“ stěžuje si podnikatel Roman Pokorný. I on má obchůdek v krátké uličce, která je hlavním přístupem z autobusového nádraží do centra. Právě tady se nyní dláždí.

Pokorný poukazuje, že město, které získává titul města pro byznys, které se holedbá otevřenou radnicí a otevřenou komunikací s občany, by mělo postupovat vůči obchodníkům vstřícněji. Velký problém vidí ve špatném označení uzavírek.

Řidiči po uzavření Budečské ulice a ulice Na Tržišti byli na náměstí jak v pasti a ztráceli orientaci. „Denně k nám zajíždělo i přes zákaz dvanáct, patnáct aut, které hledaly únikovou cestou,“ pokračuje.

V Nové Pace se totiž sešly dvě stavby, silničáři opravují silnici první třídy na průtahu městem a mnozí se snaží zdržení vyhnout právě objížďkou přes centrum.

„Průběh stavby ani nechci komentovat. Jeden den se něco udělalo a druhý den se obrubníky, usazené v betonu, opět vykopávaly. Byla hotová silnice a druhý den opět v zemi díra,“ kroutí Pokorný hlavou nad postupem prací. „O nutnosti stavby by se dalo polemizovat. Ukazuje to sice, že radnice umí využít dotační zdroje, ale že by přestavba byla k prospěchu věci, o tom nejsem přesvědčen.“

Stavbu za 14, 2 milionu s 11,4 mil. dotací má pod dohledem místostarosta Pavel Bouchner. „Když jsme získali dotaci z místní akční skupiny, rozhodovali jsme se, kterou ulici opravíme. Nakonec vyhrála hlavní tepna do náměstí,“ zdůvodňuje výběr. Oprava nabrala zpoždění jednak kvůli vícepracem ze strany města, budováním kanalizace, práci archeologů. Na vině je i firma, která musela vyměnit dlaždiče, kteří nezvládli zadaný úkol. „Kvůli nekvalitní práci musela firma na náš popud některé úseky předělávat,“ vysvětluje Bouchner opakované předláždění.

Firmě kvůli nedodržení termínu běží denně desetitisícové penále. „Termín dokončení jsme posunuli po dohodě na 15. října. Od té doby budeme firmu pokutovat,“ říká Bouchner k sankcím. Čerpání dotace není posunutím termínu ohroženo.

I podle starosty Josefa Cogana byly příčinou zpoždění jednak sítě ve vozovce a chodnících, které neodpovídaly zaměření. Město se navíc snažilo vyjít vstříc všem vlastníkům nemovitostí s jejich požadavky. Dalším zdržením byly archeologické práce a výstavba kanalizace na křižovatce ulic Na Tržišti. a Komenského.

Stavbyvedoucí dodavatelské firmy Sovis Vojtěch Kumfiřt tvrdí. „Udělali jsme, co jsme mohli. Největší problémy máme s dlaždiči, rozpadly se nám dvě party. Do 26. listopadu bychom chtěli zakázku dokončit,“ slibuje.

Autor: Iva Kovářová, zdroj: jicinsky.denik.cz