Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Novopacký klášter má získat i nové, velkorysé vstupní podlaží Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Novopacký klášter má získat i nové, velkorysé vstupní podlaží

Rekonstrukce dvou podlaží a nový vstupní suterén do celého areálu, to je ve zkratce budoucnost bývalého kláštera nad městem, který slouží jako centrum sociálních služeb. Autor návrhu Martin Doubek představil při veřejné prezentaci nejen úpravy, které jsou na pořadu v nejbližších letech, ale i celkové řešení areálu ve všech souvislostech. Kdy se podaří na úvodní etapy navázat, bude záviset na finančních možnostech.

Jednou z nejviditelnějších změn architektonického řešení je vybudování nového vstupního podlaží, které zároveň propojí klášter se sousední budovou Centra bez bariér.

„Celý areál se rozkládá v několika výškových úrovních. Ta úplně spodní, jižní bude průjezdní a parkovací plocha. Důležitým prvkem návrhu je vymezení hlavního přístupu, ten jsme se rozhodli umístit do osy Opolského ulice jako hlavní příjezdové komunikace. Vytvoříme tam nové podlaží, které zároveň sjednotí novější stavby se staršími a vytvoří jasně definovanou bránu do kláštera 21. století. Je to přiznaná moderní stavba, nehraje si na žádnou historii,“ uvedl architekt Martin Doubek.

Vlastní rekonstrukce kláštera zahrnuje podzemní a jedno nadzemní podlaží. Vzniknou prostory pro odborné poradenství pro laické pečující a kompenzační pomůcky, zázemí tam najde rozšířený stacionář pro klienty s Alzheimerovou chorobou, v přízemí pak má být sociální rehabilitace a velké komunitní centrum pro padesát nových uživatelů.

„V tomto projektu zatím není například oprava střechy ani rekonstrukce rajské zahrady, dotace totiž nemohou být použity na žádné venkovní úpravy ani vnitřní dvůr kláštera. Úpravy se nevztahují ani na další patra, to bude otázkou příštích dotačních výzev,“ poukázal Doubek. „Dům jsme se snažili obnovit na barokní vrstvu, odstranit všechny novodobé nánosy a nevhodné úpravy z 20. století. Nové prvky budou minimalistické a budou odkazovat na dobu vzniku v 21. století, nebudou si hrát na žádnou historii,“ okomentoval celkové řešení, které vyplynulo i z průběžných konzultací s památkáři.

Náklady na aktuální etapu se budou pohybovat kolem 100 milionů korun, pokryty budou evropskou dotací a příspěvkem Královéhradeckého kraje a města. Právě město Nová Paka má v následujících letech klášter převzít od současného vlastníka, kterým je ústav Život bez bariér. (zan)

Zdroj: www.jicinskozpravy.cz