Hořicko - Obce Hořicka - Nový Bydžov - Dělnická strana chce pochod Bydžovem. Středa 8. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
11.2.2011 - www.mfdnes.cz
Dělnická strana chce pochod Bydžovem.

Vedení dělnické strany odmítá zrušit březnový mítink v Novém Bydžově a chce tamním obyvatelům „pomoci“ stejně jako v litvínovském Janově. Tam došlo před dvěma lety k tvrdému střetu s policií.

 „Žádám Vás o odvolání politického shromáždění. Věřím, že mé žádosti vyhovíte, velice tím našemu městu pomůžete,“ napsal starosta Pavel Louda vedení Dělnické strany sociální spravedlnosti, která na 12. března ve městě ohlásila mítink. Jeho prosbu ale krajně pravicoví politici vyslyšet odmítají. Podle předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase se avizované shromáždění i pochod městem rozhodně uskuteční.

Bydžovský starosta i obyvatelé se bojí, že shromáždění přiláká do města extremistické skupiny. Svoji účast už avizovali Autonomní nacionalisté, kteří chtějí pochod městem podpořit. Reagovat chtějí i Romové, kteří už starostovi oznámili, že hodlají mobilizovat vlastní členy. „Nestojíme o to, aby taková akce ještě víc vyhrotila situaci ve městě, ta je už tak napjatá,“ uvedl Louda.
Předseda DSSS Tomáš Vandas ale trvá na uskutečnění akce: „Mohu všechny ujistit, že od akce rozhodně neustoupíme,mítink v Novém Bydžově se uskuteční. Obdrželi jsme docela hodně žádostí od občanů města, abychom přijeli a upozornili na problém, a takové přání je třeba vyslyšet.“ Od obyvatel města prý dělnická strana dostala několik desítek mailů a dopis podepsaný asi 50 občany, ve kterém stranu žádají o pomoc. „Chápu pana starostu, ale určitě mu vstříc nevyjdeme, abychom v rámci nějakého povrchního klidu mítink zrušili. Chceme lidem v Bydžově pomoci tak, jako jsme pomohli na litvínovském sídlišti Janov. Než jsme se tam začali o situaci zajímat, tak jim nikdo nepodal pomocnou ruku. Pak došlo ke změně ve vedení radnice, nový starosta měl zájem posílit bezpečnost ve městě a celkově se tam situace zlepšila,“ tvrdí předseda krajně pravicové strany.

Právě shromáždění tehdy ještě legální Dělnické strany v Litvínově si ale vyžádalo tvrdý střet s policií. 17. listopadu 2008 se snažily stovky pravicových extremistů dostat k sídlišti Janov, kde žijí především Romové. Tři hodiny se neúspěšně pokoušeli proniknout přes policejní zátarasy, při bitvě bylo 14 lidí zraněno a dalších 15 zatčeno.
S konáním politického shromáždění nemůže radnice v Novém Bydžově nic dělat, protože oznámení splnilo všechny náležitosti a je v souladu se zákonem o shromažďovacím právu. Předseda dělnické strany počítá s účastí několika stovek lidí.

„Už máme ohlasy od lidí ze všech koutů republiky, kteří se tam chystají, počítáme s asi 200 až 300 lidmi,“ odhadl účast na shromáždění Vandas, který tvrdí, že obavy z možných nepokojů jsou zbytečné. „Budeme mít pořadatelskou službu a z vlastní zkušenosti vím, že bude v hojném počtu přítomna i policie, což je při našich akcích běžné. Nikdo nemusí mít obavy z toho, že bychom chtěli rozdmýchávat nějaké nepokoje, naším cílem je upozornit na situaci ve městě, vyslovit názory a získat občany na svou stranu,“ řekl předseda Vandas.

„Když se budeme o situaci ve městě zajímat, vyvineme tlak na samosprávu, aby problémy začala řešit. Pod pláštíkem falešné tolerance nemůžeme ustupovat nepřizpůsobivým lidem, co nedodržují zákony,“ tvrdí předseda DSSS. Stejně jako bydžovský starosta míní, že hlavní problém je v nedostatečném počtu policistů.

Pavel Louda zareagoval na páteční oznámení o konání politického shromáždění a Vandasovi vzkázal: „Snažíme se všemi silami přijímat opatření, která přispějí ke zklidnění situace, účast vaší strany, dalších radikálních skupin a skupin Romů může napjatou situaci ještě více vyhrotit.“ Pokud se bude mítink ve městě přesto konat a účastníci poruší zákon, je vedení Nového Bydžova připraveno shromáždění rozpustit.Bydžovský starosta už jednou nabídku krajně pravicové strany na spolupráci odmítl. V prosinci nesouhlasil s tím, aby dělnická strana vyslala do města vlastní monitorovací týmy, které by dohlížely na pořádek a bezpečnost ve městě. Vandas kontaktoval starostu na základě několika přepadení a znásilnění jednadvacetileté dívky, které měly za následek petici rozhořčených občanů s 3 257 podpisy.

Po incidentech ze začátku roku, kdy byli přepadeni další tři lidé, Louda raději najal pražskou soukromou agenturu. Ta měla k dispozici automobil a služebního psa a pomáhala policii hlídkovat v ulicích během lednových víkendů. Město také vypsalo výběrové řízení na další dva strážníky, kteří posílí čtyři městské policisty od března.


Kateřina Vítková
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)