Hořicko - Obce Hořicka - Nový Bydžov - Studenti chtějí zastavit extrémisty v Bydžově Pátek 1. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
22.2.2011 - www.mfdnes.cz
Studenti chtějí zastavit extrémisty v Bydžově

Radikálové odmítli výzvu bydžovského starosty a březnový mítink nezruší. Studenti chystají jako protest živý řetěz. Ve městě se v posledních dnech odehrály nové potyčky mezi obyvateli.

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda už definitivně ví, že jeho výzva směrovaná Dělnické straně sociální spravedlnosti, aby zrušila ohlášený mítink ve městě, zůstane nevyslyšena. Oznámil mu to místopředseda strany Jiří Štěpánek v oficiálním dopise a potvrdil tak dřívější slova předsedy Tomáše Vandase. Ten MF DNES minulý týden řekl, že jeho strana mítink v žádném případě rušit nebude. Nový Bydžov se začíná připravovat na shromáždění a pochod ulicemi, který radikálové naplánovali na 12. března. Starosta už se sešel se zástupci romské komunity, kteří přislíbili, že budou informovat ostatní Romy. K zajištění bezpečnosti ve městě mají přispět i návštěvy sociálních pracovníků, kteří budou obyvatelům Bydžova radit, jak se během shromáždění chovat.

„Město vysílá do terénu sociální pracovníky. Budou přímo mezi občany vysvětlovat situaci a zásady chování tak, aby nedošlo k vyhrocení situace na politickém mítinku,“ uvedla vedoucí sociálního odboru Daniela Lusková.
Starosta bezprostředně po ohlášení akce požádal Dělnickou stranu, aby shromáždění i pochod městem odvolala, v opačném případě hrozí opětovné vyhrocení atmosféry mezi většinovou společností a romskou komunitou.
Avšak místopředseda strany v dopise starostovi uvedl: „Naše politická vůle uspořádat mítink je vždy vedena zájmem občanů, kteří se na nás obrátili se žádostí o uspořádání takové akce. To je pro nás rozhodující, a nikoliv žádost Vaší radnice, která zcela evidentně podcenila bezpečnostní situaci ve vlastním městě. Jestli se někdo bojí mítinku, tak k tomu má asi důvod. Poctivý občan se nás bát nemusí.“ Strana prý dostala několik desítek mailů a dopis podepsaný asi 50 občany.

„Aby přijeli, je přání některých lidí, kterým to dělá radost a rozeštvávají Romy proti radnici. Já proti tomu víc dělat můžu, město se spolu s policií připraví,“ reagoval na dopis starosta.

Naopak na facebooku někteří obyvatelé Nového Bydžova proti příjezdu příznivců dělnické strany protestují. Skupina studentů dokonce plánuje vytvořit lidský řetěz a tak pochodu extremistů zabránit.

„Akce není pořádána místními Romy, ale několika studenty, kterým není lhostejné, že městem chtějí pochodovat neonacisté. Na druhou stranu budeme rádi, pokud nás místní Romové podpoří. Naším cílem je v ideálním případě vytvořit kolem náměstí lidský řetěz tak, jak je znám třeba z Drážďan,“ napsal uživatel sociální sítě s přezdívkou Antifašista Hradecký, který také na facebooku založil akci V Bydžově neonacisty nechceme! Od posledních přepadení, která se odehrála začátkem ledna, byl ve městě klid. Ve středu večer (16.2) ale došlo k novým incidentům, které řeší policie. Sedmadvacetiletý poškozený ve středu nahlásil, že na něj kolem 20. hodiny u zimního stadionu zaútočili tři muži.

K dalšímu napadení došlo na křižovatce ulice Na Staré Cidlině s Dukelskou třídou. Tam dva mladé muže napadl sedmnáctiletý útočník. Policejní mluvčí uvedla, že všichni účastníci si z potyček odnesli drobná poranění, která si vyžádala lékařské ošetření. Policie případy řeší jako výtržnictví, ale co bylo motivem útoku, zatím neví. Zda se na výtržnostech podíleli Romové, mluvčí sdělit odmítla. Podrobnosti o konfliktu neměl ani starosta Louda, ale naznačil, že podle jeho informací patřila jedna strana sporu k menšině.

Kateřina Vítková
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)