Hořicko - Obce Hořicka - Nový Bydžov - Pár korun navíc rozzlobilo lidi v Bydžově Neděle 24. září 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Pár korun navíc rozzlobilo lidi v Bydžově

Radnice v Novém Bydžově hodlá zvednout nájem. Lidé s jejím záměrem nesouhlasí.

Pár korun přimělo čtyřicítku lidí v Novém Bydžově k tomu, aby sepsali stížnost na zdejší radnici. Nelíbí se jim, že chce vedení města zvýšit nájemné.

To se do této chvíle pohybovalo od 28 do 54 korun za metr čtverečný. Nová regulace nájemného, která se má týkat 300 městských bytů, počítá s cenami od 34 do 65 korun.

Starosta města Pavel Louda sice chápe stesky lidí, kteří se zvýšením nájemného nesouhlasí, ale zároveň poukazuje na platnou legislativu a na fakt, že město nejde s cenou tak razantně nahoru, jak by podle zákona mohlo.

„Nájemné dlouho podléhalo regulaci. Až v roce 2013 přišla nová vyhláška, kde se poprvé mluvilo o deregulaci, kde byl ten rozdíl v cenách poměrně veliký. Zároveň se udělala i kategorizace bytů. Laicky řečeno, byt na náměstí bude dražší než ten na okraji města," řekl první muž novobydžovské radnice s tím, že zvyšování nájemného se může provádět v období tří let, a to maximálně o dvacet procent.

„To jsme v roce 2013 neudělali. Nechtěli jsme dramatický skok, který by byl pro lidi šok. Proto jsme udělali kompromis a nájemné zvedli jen o deset procent," dodal starosta s tím, že propad mezi cenou, která je daná vyhláškou jako cena obvyklá, se výrazně nezmenšil.

Letos tak podle radnice následuje krok, který směřuje k cílovému stavu stanovenému vyhláškou.

„U těch kvalitnějších bytů je to částka kolem 70 korun za metr čtverečný. My jsme však, i při navýšení o 20 procent, zhruba deset korun pod vyhláškou," dodal bydžovský starosta.

Několika lidem v novobydžovských městských bytech se nelíbí záměr radnice, zvednout jim nájem o několik korun za metr čtverečný.

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda však kontruje tím, že toto zvednutí není tak razantní a u soukromníků by platili výrazně více.

Podle nabídek realitních kanceláří je patrné, že u soukromníků se nájem pohybuje od sto korun za metr čtverečný.

Na jednom realitním serveru je například nabídka pronájmu bytu 2+kk za 6,5 tisíce měsíčně. Byt, který má podle realitní kanceláře rozlohu 49 metrů čtverečných, tak případného nájemce přijde na 132 korun za metr čtverečný. Do částky pak ještě musí počítat tři tisíce korun záloh.

„Rozumím tomu, že mě za tento krok moc lidí nepochválí, ale zase existuje zákon o obcích, podle kterého se máme chovat ke svěřenému majetku jako řádný hospodáři," uvedl k částkám, kdy chce radnice vybírat od 34 do 55 korun za metr čtverečný, starosta Pavel Louda a na celou záležitost se podíval i očima lidí, kteří žijí ve vlastním.

„Ty ze svých daní dotují ostatní, což není dlouhodobě možné. To by pak mohli i oni žádat, aby jim radnice těch deset korun také přispívala," dodal starosta a odkázal na stanovisko advokáta Vojtěcha Mihalíka. „Absenci právního předpisu, který by zvyšování nájemného umožňoval, kritizoval mimo jiné Ústavní soud, který tento stav posoudil za nesouladný se základními lidskými právy, kdy obecným soudům fakticky nařídil, aby žaloby pronajímatelů na zvýšení nájemného nezamítaly," uvedl Vojtěch Mihalík.

Na to konto starosta uvedl, že město chce vytvořit rovné podmínky pro všechny. Na starostu neplatí ani argumentace odpůrců, že na nový nájem nebudou mít dostatek prostředků. „Od toho je tu náš sociální systém, kde tito lidé mohou požádat o příspěvek na bydlení," řekl starosta Pavel Louda a dodal, že další možností je směna většího bytu za menší.

Pokud však i přes všechny nabízené varianty nebudou lidé s navýšením souhlasit, může dojít až k soudním tahanicím, které mohou nakonec vyjít na desítky tisíc korun. „Při „nereakci" či nabídnutí nabídky ze strany nájemce se může pronajímatel obrátit na soud, přičemž nyní může soud toto určit až v částce, která je v daném místě obvyklá," uvedl Vojtěch Mihalík.

Podle starosty Pavla Loudy je tato cena v Novém Bydžově kolem sta korun. „Navíc, soud zvýšení nájemného přizná s účinky ode dne podání návrhu soudu, což při rychlosti rozhodování některých soudů může na straně nájemce znamenat vznik značného dluhu vůči pronajímateli," dodal advokát Vojtěch Mihalík.

Autor: Petr Vaňous, zdroj: hradecky.denik.cz