Hořicko - Obce Hořicka - Pecka - Pecka oslaví 450. výročí narození Kryštofa Haranta Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Pecka oslaví 450. výročí narození Kryštofa Haranta

Životní osudy nejznámějšího majitele zdejšího panství, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, si budou v průběhu celého letošního roku připomínat obyvatelé i návštěvníci Pecky. Správa hradu spolu s radnicí plánuje oslavy 450. výročí narození renesančního šlechtice, který se proslavil i jako autor cestopisu a hudební skladatel. Oslavy začnou příští měsíc otevíráním turistické sezony na hradě a vyvrcholí v září vědeckou konferencí.

"Na tento rok připravujeme několik akcí, které připomenou letošní výročí narození Kryštofa Haranta, na přípravě oslav spolupracuje více organizací a spolků, kromě správy hradu také místní knihovna, hasiči, sportovci či sdružení Bezdružic," říká peckovská starostka Hana Štěrbová.

První setkání s historickou osobností se uskuteční 29. března, kdy bude na Pecce probíhat tradiční program spojený s otevíráním hradu. Jeho součástí bude například průvod mužů a žen v dobových kostýmech v čele s Kryštofem Harantem a jeho družinou od náměstí k hradu, kde budou k vidění šermířské souboje nebo trh s ukázkami starých řemesel.

Od jara do podzimu bude následovat například série koncertů, výstav, šermířských soubojů na hradním nádvoří či poznávací pochod. Program završí v září vědecká konference za účasti historiků, muzikologů a dalších odborníků, včetně historičky Marie Šedivé Koldinské, která před několika lety vydala rozsáhlou monografii věnovanou právě Kryštofu Harantovi s podtitulem Cesta intelektuála k popravišti. Výsledkem konference, která má přispět k odstranění různých mýtů či předsudků, bude sborník, jehož obsah přinese i několik objevných informací ze života Kryštofa Haranta.

"Badatelé kastelánce avizovali, že ve sborníku budou otištěny i některé novinky, které by mohly vznést více světla na životní osudy této osobnosti, ostatně konference má název Kryštof Harant ve světle nových objevů," vysvětluje starostka Štěrbová.

Vzdát hold Kryštofu Harantovi se peckovští radní rozhodli i tím, že po něm pojmenují místní knihovnu. A jméno šlechtice ponese i zdejší náměstí, i když zůstane pouze u takzvaného místního názvu.

"Kryštof Harant napsal slavný cestopis o svém putování do Svaté země, a protože u nás na Pecce máme shodou okolností kopec, kterému říkáme Jeruzalém, na konci letních prázdnin chystáme i jednu z akcí v těchto místech. Pod názvem Cesta na Jeruzalém se uskuteční putování napříč Peckou a okolím, v jehož průběhu budou moci účastníci plnit různé úkoly a odpovídat na kvízové otázky," popsala starostka.

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564-1621) se do širšího povědomí zapsal jako cestovatel, spisovatel a hudebník. Vzdělání získal v Innsbrucku jako páže Ferdinanda Tyrolského, ovládal sedm jazyků, byl obeznámen s hudebním a výtvarným uměním, měl přehled o historii či zeměpisu a v dospělém věku se zapojil do válečného tažení proti Turkům. Pestrý život, který z velké části naplnil ve službách Habsburků, především u dvora císaře Rudolfa II., ukončila rána popravčího meče 21. června 1621 na Staroměstském náměstí. V Praze byl popraven spolu s dalšími šestadvaceti vůdci stavovského povstání. (jn)