Hořicko - Obce Hořicka - Pecka - Kryštof Harant má pamětní medaili, starostka milion Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Kryštof Harant má pamětní medaili, starostka milion

V Klenbovém sále peckovského hradu se ve středu navečer odehrála malá slavnost. Bankovkovou drtí tu starostka městečka Hana Štěrbová pokřtila a uvedla do oběhu stříbrnou pamětní minci, vydanou Českou národní bankou k uctění 450. výročí narození šlechtice Kryštofa Haranta.

Majitel peckovského sídla by byl touto poctou určitě potěšen stejně jako zdejší kastelánka Věra Kociánová, která od numizmatiků převzala jednu z mincí darem.

Žhavou novinku o hmotnosti 13 gramů a průměru 31 milimetrů s portrétem renesančního šlechtice, která byla vyrobena podle návrhu Vladimíra Pavlici, prezentoval předseda Evropské numizmatické asociace Evžen Škňouřil.

„Jsem rád, že jsme se dostali do míst, kde byl Kryštof Harant doma. Právě za jeho panování zažil hrad největší rozmach. Tady ho také zatkli císařští vojáci před popravou na Staroměstském náměstí," připomenul přítomným a pokračoval. „Naše asociace uvádí pamětní mince do oběhu. Vydali jsme také encyklopedickou kartu se základními údaji o Kryštofu Harantovi a dvě pamětní razítka. Jedno zůstává na hradě Pecka a druhé doplní sbírky razítek asociace," vysvětluje.

Mince je z jedné strany opatřena portrétem Kryštofa Haranta a na straně druhé prezentuje šlechtice jako cestovatele na velbloudu, mořeplavce a také hudebníka.

Z celkového nákladu 17 300 kusů byla většina medailí ve špičkové a 5 800 v běžné kvalitě. „Jsem ráda, že jsem se akce zúčastnila a oceňuji, že právě Kryštofa Haranta vybrala národní banka k ražbě mince," říká čerstvá milionářka Hana Štěrbová. Ta totiž od Evžena Škňouřila dostala jeden milion. Bohužel šlo jen o bankovkovou drť, tedy už o prošlé české bankovky, které jsou pomocí řezačky rozpitvány na milimetrové částice.

Kastelánka Věra Kociánová, která při prezentaci vystoupila s krátkým příspěvkem, byla zaskočena. „Máme velikou radost, bylo to pro nás velké překvapení. O vyražení mince jsem neměla tušení, prozradil mi to až pan Škňouřil, když chtěl u nás novinku prezentovat," přiznává.

Na otázku, zda bude mít veřejnost šanci minci obdivovat, odpověděla. „Pokusím se ji vystavit. Zatím nevím, ale nyní se nám uvolní místo v jedné vitríně, tam by mohla spočívat vedle ozdobného talíře, vyrobeného v roce 1921 při příležitosti tři sta let od Harantovy smrti. Je to ve třetí místnosti prvního patra hradu," okamžitě reaguje. Kastelánka nás upozornila, že jde vlastně teprve o druhou minci, vyrobenou na počest Haranta. První byla zlatá a nechal ji pravděpodobně vyrazit sám Kryštof Harant, když se stal prezidentem České komory v roce 1619. Připomněla, že místní pán byl intelektuál, všeobecně všestranný člověk a představila letošní program Harantovských oslav.

Pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě dvě stě korun si s ohledem na obsah stříbra a provedení mohou zájemci opatřit za 500 a 600 Kč u sběratelské asociace, v sběratelských nebo numizmatických obchodech a také prostřednictvím internetu. „Pokud bude o minci zájem, může být její emisní cena navýšena," podotýká Evžen Škňouřil.

Autor: Iva Kovářová