Hořicko - Obce Hořicka - Pecka - Památkáři stopli opravu budovy bývalé záložny v Pecce Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Památkáři stopli opravu budovy bývalé záložny v Pecce

Secesní budova bývalé záložny naproti kostelu sv. Bartoloměje patří k nejvýraznějším v městečku. Péče o stavbu, která byla prohlášena kulturní památkou, ale představovala nemalou zátěž.

Před pár lety byla na dosah její oprava – městečku se podařilo získat přes dvacet milionů korun z Norských fondů, nakonec si ale na realizaci projektu, v rámci něhož měl být do záložny přemístěn například i úřad městyse, netrouflo a dotaci vrátilo. Podíl a zejména financování pravidelného provozu by totiž byly pro peckovský rozpočet likvidační. Když se tedy v roce 2009 podařilo budovu prodat firmě We Make Media, byly vyhlídky více než optimistické.

Hlavním záměrem firmy bylo budovu kompletně renovovat, zmodernizovat zázemí, zajistit bezbariérovou dostupnost a zřídit v ní domov seniorů pro náročnější klienty s tím, že služby pro ně by se zajišťovaly i ve spolupráci s bělohradskými slatinnými lázněmi. Bohužel realizace stavby se zkomplikovala.

„Vlastník nerespektoval schválený projekt a dělal práce, s kterými jsme nesouhlasili. Dělníci používali jiné technologie i materiály, než bylo dohodnuto," přiblížila památkářka Petra Machová z územního pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově a dodala, že přerušení stavby bylo doporučeno už před rokem na základě provedené kontroly.

„Z důvodu nepovolených změn je na podnět památkářů v současné době provádění stavby v budově čp. 51 v Pecce zastaveno. Probíhá řízení o žádosti o jejím dodatečném povolení," potvrdil šéf stavebního úřadu v Nové Pace Zdeněk Perun.

Vlastník, firma We Make Media, jejíž jednatelkou je Ivana Kaderková, nyní připravuje nový projekt, který by měl počítat se zapracováním všech připomínek.

Pokud bude vše splněno, nemělo by nic bránit v dodatečném povolení a pokračování stavby. Samozřejmě až poté, co památkáři vydají nové závazné stanovisko a proběhnou všechna další schvalovací řízení. Do té doby zůstává záložna v Pecce bezútěšným mementem. Nepořádek, který zbyl po dělnících, bije do očí zvlášť v kontrastu s čerstvě opraveným kostelem sv. Bartoloměje.

„Jsme z toho rozčarovaní, protože z počátku, když jsme s firmou We Make Media jednali, nebyl z jejich strany s projektem ani s prostředky na jeho realizaci žádný problém," posteskla si starostka Pecky Hana Štěrbová a dodala, že to hlavní, o co se vedení obce nyní snaží, je, aby firma zajistila aspoň úklid okolí a zabezpečení budovy. „Prostě, aby se do obnovení povolení záložna zatím nerozpadla," uzavřela starostka.

Autor: Věra Kociánová, zdroj: http://jicinsky.denik.cz