Hořicko - Obce Hořicka - Pecka - Peckovská škola zatím památkou nebude Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Peckovská škola zatím památkou nebude

 Zařadit či nezařadit budovu základní školy z roku 1910 do evidence kulturních památek? Dobře míněný návrh památkářů přinesl obci dilema a zastupitelům nelehké rozhodování.

V současné době totiž na budově probíhá kompletní výměna oken. „Hotové jsou už dvě etapy v hodnotě více než jednoho milionu korun. Akce byla zahájena v roce 2014, a protože škola měla a dosud má status běžné budovy, byla nám všemi dotčenými úřady včetně památkářů schválena výměna původních oken za dřevěná eurookna. Povolena byla i změna jejich barvy – z původní světle zelené na tmavě hnědou," popsala starostka Hana Štěrbová. V první etapě byla s využitím osmdesátiprocentní dotace z Místní akční skupiny Brána do Českého ráje opravena okna tříd na jižní straně školy, v loňském roce došlo na výměnu části oken v čele budovy směrem k centru městečka.

V případě, že by byla škola prohlášena kulturní památkou, by už ale pokračování „akce okna" ve stejném duchu nebylo možné. „Pověřená památkářka nám vysvětlila, že zbylá okna by bylo nutné repasovat nebo vyrobit jejich materiálové kopie. Také barva by musela zůstat zachována v původním světlezeleném odstínu," přiblížila starostka.

Hlavním tématem diskuse středečního zasedání peckovského zastupitelstva tedy bylo, zda zachovat okna v jednotné barvě a ponechat školu v režimu běžné budovy, nebo ji nechat prohlásit kulturní památkou a pak mít okna barevně namíchaná – část zelených a část hnědých. Rozhodování komplikovalo i vědomí, že v případě kulturních památek, na rozdíl od běžných staveb, má obec možnost pravidelně žádat o dotaci z Programu regenerace. U školní budovy se například po dokončení výměny oken uvažuje o nové fasádě. Přesto se zastupitelé nakonec shodli, že výměnu oken dokončí podle původního plánu. Zároveň schválili uzavření smlouvy o realizaci další etapy akce s dodavatelskou firmou Window Holding. Během prázdnin má být letos vyměněno dalších devatenáct oken. Investici ve výši necelých 562 tisíc korun uhradí obec ze svého rozpočtu. Ohledně fasády doufá, že se podaří získat potřebné prostředky z jiných dotačních titulů.

Pecka jako městská památková zóna letos na opravy svých památek získala poměrně nízkou částku 435 tisíc korun. Z toho 410 tisíc půjde na dokončení opravy vzácné kamenné křížové cesty od Jana Josefa Lederera u kostela sv. Bartoloměje. Symbolickou částkou 29 tisíc přispěje na restaurování místní farnost. Na další etapu oprav historického zdiva na zdejší dominantě, hradu Pecka, bylo pro letošní rok vyčleněno pouze pětadvacet tisíc korun s tím, že dalších třicet tisíc přidá obec ze svého rozpočtu.

Autor: Věra Kociánová, zdroj: http://jicinsky.denik.cz