Hořicko - Úřady - Secesní divadlo v Hořicích Pondělí 26. února 2024 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Secesní divadlo v Hořicích

Pardubický památkový ústav doporučil, aby byla plánovaná obnova unikátního secesního divadla v budově hořické radnice zařazena do programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. Na opravu tamních prostor přitom město už několik let marně žádá o státní dotaci a svůj požadavek na ministerstvu kultury aktualizovalo i letos.

„Od národního památkového ústavu jsme obdrželi vyjádření, v němž doporučuje, aby divadlo bylo zařazeno do programu záchrany architektonického dědictví. V současnosti připravujeme podklady, aby se na tento seznam dostalo co nejdříve,“ uvedl vedoucí městského úřadu Jaroslav Vais.

Náklady na obnovu jeviště a dalšího zázemí se odhadují na šestnáct milionů korun a jsou zahrnuty do celkové rekonstrukce jižního křídla radnice, která přijde na dalších asi třicet milionů. „Do této části objektu se neinvestovalo už několik desetiletí,“ říká hořická místostarosta Soňa Kerelová. Secesně upravené interiéry v horní části objektu by pak podle představ města mohly být využity k pořádání komorních koncertů a dalších akcí. Staly by se tak doplňkem stávajícího, ale mnohem většího sálu v kulturním domě Koruna. „V současné době postrádáme místnost, kde by bylo možné pořádat veřejná zasedání zastupitelstva, případně jiná setkání s občany nebo například pracovní schůzky se starosty z téměř třiceti spádových obcí,“ doplnila místostarostka Kerelová.

„Pokud bychom dotaci na divadlo od ministerstva kultury získali příští rok, časově by to bylo ideální, protože letos se rekonstrukce nevyužitého křídla budovy rozjíždí. Za zhruba patnáct milionů by se měla provést hrubá stavba a připravit kancelářské prostory pro pracovníky, kteří jsou dočasně umístěni v Žižkově ulici,“ poznamenal tajemník.

Do programu záchrany architektonického dědictví je na Jičínsku zahrnuto již několik památek, především barokní areál Valdštejnské lodžie, chodovický kostel sv. Bartoloměje, klášterní chrám v Nové Pace a nově by se v tomto přehledu měl objevit i kostel sv. Bartoloměje na Pecce, jeden z nejhodnotnějších barokních komplexů v kraji.