Hořicko - Školy - Střední školy a učiliště - Spor o školní budovu zatím vyhrálo město Čtvrtek 20. června 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Spor o školní budovu zatím vyhrálo město

Soudní spor o nejmodernější a už přes pět let prázdnou školní budovu v Hořicích dospěl k prvnímu verdiktu. Pokud rozsudek nabude právní moci, studenti hořického gymnázia se možná už příští rok dočkají nových učeben.

Naděje se však nevzdají ani šlechtitelé z Výzkumného ústavu ovocnářského v Holovousích, kteří mají o tamní prostory rovněž eminentní zájem, neboť už několik let sídlí v restituci navráceném zámku.

Téměř dva roky trvající pře o vlastnictví objektu mezi městem a ministerstvem zemědělství má sice prvního vítěze, ale jisté zatím nic není. Soud rozhodl v náš prospěch, musíme však počkat až rozsudek nabude právní moci. Druhá strana má možnost se odvolat a pokud tak učiní, případ zůstane nadále otevřen,“ konstatuje starosta Hořic Ladislav Vrba.

Pokud se však podle něho potvrdí, že majitelem budovy je město, při sestavování rozpočtu na příští rok radnice vyčlení finanční prostředky na úpravy prostor, které chce nabídnout gymnáziu. Objekt, který je přístavbou gymnázia, je už pět roků prázdný. Problém bude zřejmě s elektroinstalací, sociálním zařízením a vytápěním, větší stavební práce ale nejsou nutné, protože budova byla stavěna přímo jako školské zařízení. Teoreticky by bylo možné, aby se studenti do nových tříd a učeben už od září nastěhovali,“ doplnil Vrba.

Zatím není jasné, zda se druhý účastník sporu neodvolá. Ředitel Výzkumného ústavu ovocnářského a šlechtitelského v Holovousích Václav Ludvík tuto možnost nevyloučil. Budovu už pět let temperujem a zajišťujeme tam základní údržbu, město nám ale dosud neumožnilo ji využít. Majitelem je stát, respektive ministerstvo zemědělství, které ji pronajalo Výzkumnému ústavu rostlinné výroby Praha - Ruzyně. Musíme tedy počkat, jak se v Praze rozhodnou. Vlastnictví státu bylo zpochybněno na základě znaleckého posudku, ve kterém byla podle mého názoru řada věcných nesrovnalostí. Soudní znalec v budově vůbec nebyl, vycházel pouze z projektové dokumentace,“ uvedl Ludvík.

Objekt nechalo na konci 80. let postavit ministerstvo zemědělství a původně v něm sídlilo zemědělské učiliště. V roce 1996 kvůli nedostatku žáků zaniklo a od té doby má budovu v pronájmu pražský výzkumný ústav, který tam chce zřídit odborné pracoviště, které by sloužilo i ovocnářům. Radnice je přesvědčena, že novostavba učiliště je nedílnou součástí historické budovy gymnázia a proto měla být spolu s ní už v roce 1992 bezúplatně převedena do majetku města.