Hořicko - Školy - Střední školy a učiliště - Žáků ubývá, škol bude méně Pondělí 26. února 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Žáků ubývá, škol bude méně

Základních a středních škol v Hradeckém kraji bude v příštích letech méně. Dětí ve školním věku totiž ubývá a kraj má více škol, než je potřeba. Kraj spravuje celkem 140 základních a středních škol a školských zařízení a loni na jejich provoz vynaložil 280 milionů korun. „Současný stav je hrozivý. Kapacita škol převyšuje počet studentů až o padesát procent,“ uvedl krajský hejtman Pavel Bradík. Z úbytku dětí, který se podle něj nezastaví dříve než v roce 2007, vychází koncepce školské reformy, jíž se příští týden budou zabývat krajští zastupitelé. Kraj počítá s redukcí počtu škol, což by mu mělo přinést úspory až sto milionů korun. „Počet škol musí klesnout. V této chvíli máme asi šestnáct škol, které jsme sloučili, a budeme v tom muset pokračovat,“ řekl Bradík. V kraji ubude i středních škol, kterých je nyní okolo sedmdesáti.

Krajští radní tvrdí, že ušetřené peníze ve školství zůstanou. „Chceme je použít na nákup počítačů a ke zlepšení kvality škol. Ty se teď přetahují o žáky a zájemcům o studium se často podbízejí, i když nemají co nabídnout,“ míní radní Miroslav Plass. Protože některé školní budovy jsou v majetku obcí, které za jejich pronájem požadují různé částky, kraj by chtěl výši nájemného sjednotit. „Nájmy se místně velmi liší a rozdíly je nutné odstranit,“ sdělil Bradík. Pokud to bude možné, kraj se podle něj bude snažit školní objekty získat do svého vlastnictví. Krajská reforma počítá také s tím, že část daní, z nichž stát hradí platy učitelů, by dostával přímo kraj a rozhodoval o jejich rozdělení. „Chceme, aby tyto peníze přešly na nás, protože tím získáme možnost ovlivňovat školství jako celek,“ řekl Bradík. Proti tomu se však staví školské odbory a vláda rozhodnutí zatím odložila.I v učebních oborech žáků ubývá (i když kvalitních řemeslníků je stále málo).
Na okrese se mimo jiné řeší problém v učebním oboru krejčí, krejčová. Učňů dle tabulky ubývá, ale ve Středisku praktického vyučování (SPV) Hořice - paní Douskové - žáků přibývá. Přes velký zájem o studium tohoto oboru v Hořicích má  být právě hořické učiliště likvidováno (v materiálech kraje se používá zvráceně pikantní výraz "harmonizováno"). Po likvidaci učebního oboru krejčí, krejčová je ohrožena existence celé školy
OA SOU obchodní Hořice . 

Teorie výuky probíhá na OA a SOU obchodní v Hořicích, kde se pro příští školní rok nedoporučuje otevření třídy z důvodů malého počtu přijímaných žáků v tomto oboru. Pravým důvodem je skutečně úbytek žáků, ale ne v Hořicích, ale ve zcela státních SOU Nová Paka a SOŠ a SOU Nový Bydžov. Paní Dousková se svým soukromým SPV ohrožuje budoucnost státního SPV a chod SOU v Nové Pace. Je zajímavé, že poblíž státního SPV v Nové Pace má soukromé SPV paní Kracíková. Její žákyně raději dojíždí na teorii do SOU Hořic nebo do Semil, protože úroveň teoretické výuky v SOU Nová Paka učnice ani jejich rodiče nehodnotí dobře. 

Momentálně je vše v řízení na krajském úřadě, pod dohledem Mgr. Ladislava Vrby, zástupce krajského hejtmana.

Počty studentů učebního oboru krejčí - dámské oděvy

  popis oboru 1998/99 1999/00 2000/01 2001/02
OA SOU obchodní Hořice krejčí
dámské oděvy
16 16 25 34
SOU a U
Nová Paka
krejčí
dámské oděvy
38 53 43 20
SOŠ a SOU
Nový Bydžov
krejčí
dámské oděvy
26 37 22 12