Hořicko - Zdravotnictví - Bydžov a Chlumec bojují o nemocnici Pátek 27. ledna 2023 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
3.3.2004 - MFDnes 3.3.2004
Bydžov a Chlumec bojují o nemocnici

Lidem z Novobydžovska a Chlumecka se nepodařilo odvrátit rozhodnutí krajských zastupitelů o sloučení nemocnice v Novém Bydžově s Oblastní nemocnicí v Jičíně. Kraj už připravuje zrušení bydžovského dětského oddělení a lidé se bojí, že úsporná opatření zasáhnou i tamní chirurgii.

Petici za zachování zdravotní péče v Novém Bydžově podepsalo za prvních deset dní přes šest a půl tisíc lidí z třicetitisícového regionu. „Kraj nabízí náhradní zdravotní péči v Jičíně a ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Tím se však akutní nemocniční péče lidem v regionu vzdálí nejméně o 30 až 50 kilometrů,“ tvrdí organizátoři petice, jejichž protest podpořili i starostové z regionu.

„Vloni hradecký krajský úřad uzavřel bydžovskou porodnici, letos je na řadě dětské oddělení. Připojení k Jičínu je pouze krok k zániku nemocnice. Cítíme se podvedeni, protože donedávna se mluvilo o zachování bydžovské nemocnice,“ uvedl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Ten se obává, že se nemocnice změní v doléčovací zařízení.

Krajský úřad tvrdí, že připojení k jičínské bydžovskou nemocnici naopak zachová. „Nemocnice v Novém Bydžově je ztrátová. Vloni jsme jí dali dotaci 17,4 milionu korun. Ostatní nemocnice si už stěžují. Pokud chtějí starostové zachovat současný stav, musí vyřešit, jak ztrátám zabránit,“ tvrdí krajský zdravotní rada Zdeněk Hajžman.

Připojením bydžovské nemocnice k jičínské kraj ušetří polovinu dotací. V Novém Bydžově podle Hajžmana chybí kvalifikovaní lékaři a tamní dětské oddělení koncem června zanikne.

„Potřebujeme přinejmenším nepřetržitou dětskou ambulanci. To by zachovalo práci pro polovinu specialistů. Také chceme, aby se v nemocnici dál prováděly nezbytné chirurgické operace. Nedovedu si představit, že by sanitka převezla pacienta z Chlumce do Hradce Králové za patnáct minut,“ uvedl Uchytil.

S provozováním nepřetržité dětské ambulance však krajský úřad nesouhlasí. „Nepřetržitá dětská ambulance by nic nevyřešila. Můžeme jednat o ambulanci, která bude sloužit od osmi do dvaceti hodin a využije zázemí nemocnice. Situací, kdy je nutná záchranka, není tak mnoho,“ namítl Hajžman.


Ivan Macek