Hořicko - Zdravotnictví - Lidé v Pace bojují za nemocnici Pátek 27. ledna 2023 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
17.4.2004 - MFDnes 16.4.2004
Lidé v Pace bojují za nemocnici

Novopacká radnice tvrdí, že verdikt krajského úřadu o zrušení nemocnice je nezákonný

Královéhradecký krajský úřad rozhodl, že Nová Paka přijde v polovině roku o léčebnu dlouhodobě nemocných, lůžkové rehabilitační oddělení a psychiatrii.

Oblastní nemocnice v Jičíně v červenci uzavře odloučené pracoviště v Nové Pace a všechna tamní oddělení přesune do svého areálu a do Nového Bydžova. Postup kraje se nelíbí obyvatelům města, kteří už tři týdny podepisují protestní petici, ani packé radnici, jež ve středu vyzvala krajskou radu, aby své rozhodnutí zrušila.

„Krajský úřad o přesunu oddělení rozhodl sám, aniž by se zajímal o náš názor. My se však domníváme, že s námi měl své rozhodnutí předem projednat a tím, že tak neučinil, porušil platné zákony i předpisy Evropské unie, k jejichž respektování se naše republika zavázala,“ uvedl na středečním (14.4.04) mimořádném zasedání městského zastupitelstva packý starosta Josef Cogan.

Pačtí zastupitelé požádali kraj, aby ve městě zřídil nové sociálně zdravotní zařízení následné péče minimálně se třiceti lůžky, které by odstěhovanou léčebnu dlouhodobě nemocných co nejdříve nahradilo.

„Když jsme se dozvěděli o záměru kraje nemocnici zrušit, uvažovali jsme i o tom, že bychom ji provozovali sami, ale za současné situace to není možné. Objekty jsou ve velice špatném stavu a neodpovídají hygienickým požadavkům. Na jejich rekonstrukci by bylo třeba nejméně sto padesát milionů korun a takové peníze nejsme sami schopni dát dohromady,“ konstatoval starosta.

Nevyhovující stav nemocničního areálu v objektech bývalého kláštera byl podle představitelů kraje hlavním důvodem k jeho uzavření. „Packé pracoviště není v provozuschopném stavu. Když je nezavřeme my, udělá to hygiena,“ zdůraznil zástupce krajského hejtmana Rostislav Všetečka.

Dodal, že kraj je připraven pomoci městu se zajištěním odpovídajícího rozsahu sociálně zdravotní péče. „Nebráníme se převést nevyužité nemocniční budovy zdarma do majetku obce a pomoci s jejich přeměnou na domov důchodců či léčebnu dlouhodobě nemocných,“ slíbil Všetečka. „Počkáme, jak kraj zareaguje na naše usnesení, a potom zvážíme další postup. Přednost dáváme dohodě, ale v krajním případě jsme odhodláni se s krajským úřadem i soudit,“ upozornil Cogan.


Ivan Truhlička