Hořicko - Zdravotnictví - Bydžovští dál bojují o nemocnici Pátek 27. ledna 2023 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
8.2.2006 - MFDnes 7.2.2006
Bydžovští dál bojují o nemocnici

Obyvatelé Nového Bydžova se bouří proti omezování lékařské péče ve městě, petici už podepsalo sedm set lidí

Kdo není zdravý, bohatý a nebydlí v Hradci Králové, nemůže být s krajským řízením zdravotnictví spokojen. Tvrdí to lidé na Novobydžovsku, kteří už několik let neúnavně, i když zatím neúspěšně bojují proti omezování akutní lékařské péče ve svém regionu.
„Krajskému zastupitelstvu jsme zaslali petici se sedmi sty protestními hlasy. Navazujeme na petici z března 2004, kterou podepsalo víc než osm tisíc lidí a na niž přesto dosud nikdo nebral zřetel,“ říká předseda občanského sdružení Občané za region Novobydžovska Stanislav Blaha.

Péče je ještě lepší, tvrdí radní
Krajský zdravotní rada Rostislav Všetečka už petici zná. „Radní Všetečka se pozastavuje nad tím, že je to pořád ta stará petice, která navíc neodpovídá realitě na Novobydžovsku. Akutní péči tam nikdo neomezil, lékařská pomoc je dostupná,“ řekl mluvčí krajského zdravotnického holdingu Lukáš Pochylý.

S jeho názorem ale signatáři ostře nesouhlasí. Nelíbí se jim, že v roce 2003 bydžovská nemocnice zavřela porodnici, o rok později dětské oddělení a pak i lůžkovou chirurgii. „Pořádně to tu okleštili. Je to škoda, už tu skoro nic nezůstalo,“ pokyvuje hlavou dvaasedmdesátiletý Jaroslav Filounek, který nemocnici navštěvuje už léta.

Naopak Pochylý se domnívá, že lidé to k lékaři daleko nemají a v případě náhlé nouze se nemusí bát. „Akutní případy může ošetřit záchranná služba, která v Bydžově pracuje. To, že krajský zdravotnický holding podpořil sloučení bydžovské nemocnice s jičínskou, naopak vedlo k celkovému zkvalitnění služeb i k větším možnostem vybavit nemocnici přístroji,“ míní mluvčí.

Lidé musí za ošetřením cestovat
Na to, že za ošetřením musí cestovat, si stěžují i ti, kteří svůj podpis pod petici zatím nepřipojili. „Bydlím v Boharyni, která je v polovině cesty mezi Hradcem a Bydžovem. Když třeba onemocní dítě, musíme vážit cestu až do Jičína. Pro toho, kdo nemá auto, je to cesta na celý den. Spoje vůbec nenavazují. Nejhůř jsou na tom staří nemocní lidé,“ říká Jaroslava Syrůčková z Boharyně, která včera čekala na ošetření v čekárně jedné z bydžovských ambulancí.

Přestože se Bydžovští nevzdávají a stále znovu na své problémy krajské i městské zastupitele upozorňují, v žádnou radikální změnu už nevěří. „Kdysi jsme podepisovali petici, aby tu zůstalo alespoň dětské oddělení, ale nic platné nám to nebylo,“ říká Syrůčková.
„Po výzvách s námi jednali politici i krajský radní Všetečka. Vždy nám slíbili pomoc, ale pak přišla další rána. Na lidech jim vůbec nezáleží, pacienti budou muset lítat mezi nemocnicemi jak hadr na holi,“ stěžuje si Blaha. Radní Všetečka slíbil, že se krajští zastupitelé k petici vyjádří do třiceti dnů.


MAGDALENA SODOMKOVÁ
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (Hradec Králové)