Hořicko - Zdravotnictví - Kraj ruší poplatky ve svých nemocnicích Pátek 27. ledna 2023 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Kraj ruší poplatky ve svých nemocnicích

Hradec Králové - Klienti nemocnic spadajících do sítě provozované Královéhradeckým krajem nebudou muset po Novém roce platit regulační poplatky. Včera to prohlásil zástupce hejtmana pro zdravotnictví a senátor za Hradec Králové Vladimír Dryml. Jako jeden z prvních tak následoval nového středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten oznámil, že od 1. ledna 2009 nemusí klienti středočeských krajských nemocnic platit poplatky. Při rušení poplatků chce Dryml využít svých zkušeností ředitele soukromé česko-německé nemocnice ve Vrchlabí, kde někteří pacienti tyto poplatky neplatí. „Něco jsme voličům slíbili a je třeba to co nejdřív zavést,“ řekl Dryml.
Ještě minulý týden noví krajští radní zvažovali, zda je termín 1. ledna 2009 technicky splnitelný a není napadnutelný zákonem.
Včera však Dryml uvedl, že způsob, jímž by měl kraj regulační poplatky za klienty nemocnic dotovat, by neměl antimonopolnímu úřadu vadit. „Neboť není zakázáno dotovat krajské nemocnice,“ vysvětlil Dryml.
Dodal, že klienti krajských nemocnic se budou moci od 1. ledna 2009 rozhodnout, zda regulační poplatky zaplatí sami, nebo svolí, že je za ně zaplatí kraj. „Při nástupu prostě podepíší papír, že chtějí, aby za ně poplatky uhradil kraj,“ řekl Dryml a dodal, že krajský úřad ve svém rozpočtu vyčlení i sumu, z níž bude poplatky hradit. Ta má pro příští rok činit zhruba čtyřicet milionů korun. „Ale věřím, že to zdaleka tolik nebude. Doufáme, že zákonodárci brzy přijmou zákon, který některé poplatky zruší,“ sdělil Dryml.
Kraj bude hradit regulační poplatky v nemocnicích, v krajských ozdravovnách i poplatky za recepty v lékárnách patřících do sítě krajských nemocničních zařízení. „Hrazení poplatků těm, kteří je nebudou chtít platit, se uskuteční formou sponzoringu nemocnic a dotování zdravotní péče v kraji,“ uvedl Dryml.
Dodal, že pro toto opatření se vedení kraje inspirovalo v jím řízené vrchlabské nemocnici. „Když jsme u nás začali za pacienty hradit poplatky, ani zdravotní pojišťovny, ani právníci ministerstva zdravotnictví, kteří vždycky něco vyšťourají, na tom nic nezákonného nenašli,“ tvrdí Dryml, který se neobává, že by mohl proti opatření zasáhnout antimonopolní úřad. „Nikde není psáno, že nemůžeme své nemocnice dotovat,“ řekl náměstek hejtmana.
Královéhradecký hejtman Lubomír Franc včera řekl, že o jednotném postupu v hrazení poplatků bude ještě v prosinci jednat asociace hejtmanů.

Při nástupu do nemocnice pacienti podepíší papír, že chtějí, aby za ně poplatky uhradil kraj. Vladimír Dryml, náměstek hejtmana