Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Stavba přeložky v Bělohradě za 200 milionů v ohrožení Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Stavba přeložky v Bělohradě za 200 milionů v ohrožení

I přes intenzivní jednání s vlastníky pozemků je stavba přeložky silnic II/284 a II/501, která by měla odklonit dopravu z centra lázeňského města, ohrožena.

O obchvat usiluje radnice již několik let, v loňském roce podpořil projekt Královéhradecký kraj a na výkup pozemku uvolnil 15 milionů korun.

Investor stavby – Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje nechal zpracovat dokumentaci pro územní řízení a nyní čeká, zda se městu podaří vykoupit všechny parcely pro realizaci záměru. Projekt počítá s náklady ve výši 200 milionů korun.

Předseda výboru pro dopravu Zastupitelstva Královéhradeckého kraje a předseda představenstva Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje, a.s. Vlastimil Dlab chce o pomoc žádat evropské fondy. „Zatím si nepřipouštím, že by se nepodařilo zajistit podmíněný výkup půdy na přeložku silnic II/284 a II/501. V současné době je město nejblíže k realizaci přeložky v hodnotě téměř 200 milionů korun od doby, kdy tato myšlenka vznikla, tedy od první poloviny 20. století.

Celou investici by kraj financoval z fondů EU. Pokud se nepodaří zajistit patřičné smlouvy, ztratí město možnost na dost dlouhou dobu přeložku realizovat, a ztratí tím i šanci rozvoje směrem k Brtvi. Královéhradecký kraj, který je vlastníkem zmíněných komunikací, nebude schopen ze svého rozpočtu takovouto zakázku realizovat a tím nedojde ke zklidnění centra města. Chtěl bych proto přesvědčit občany, kteří bojkotují realizaci této investice, že svým jednáním připraví své děti a vnoučata o klidný život v centru města.“

Samotné město by se mělo na investici podílet vybudováním chodníků, veřejného osvětlení a infrastruktury. Stavba přeložky si vyžádá i likvidaci dvou nemovitostí, z nichž jedni majitelé jsou s demolicí svého domu již smířeni.

Sto padesát parcel musí radnice bezpodmínečně odkoupit do konce února, starosta Pavel Šubr, který má záležitost na starosti, Deníku potvrzuje, že nyní jsou uzavřeny smlouvy na výkup zhruba 70 procent pozemků.

„Snažíme se na výkupu pracovat dál a přizpůsobit se požadavkům vlastníků. Tři majitelé nám už ale odpověděli, že pozemek v žádném případě neprodají. Dva si nepřevzali poštu a někteří na náš požadavek vůbec nereagovali,“ uvádí. O průběhu akce bude informovat radu, která by měla zvážit, zda výkup pozemků předčasně neukončí.

Starosta přiznává, že v některých rodinách došlo kvůli prodeji půdy k tvrdým střetům. Někteří zatvrzelí odpůrci stavby přeložky nakonec změnili svůj názor a pozemky nečekaně prodají. Přesto bude celý záměr zřejmě předčasně ukončen kvůli zatvrzelcům, kteří neberou ohledy na veřejný zájem a neuvědomují si, že obchvat Bělohradu bude pro město jednoznačně přínosem.

Ladislav Bartoníček z Brtve patří mezi ty, kteří svůj pozemek městu prodali. „Obchvat tu měl stát už před dvaceti lety. Lidé by měli být solidární a uvědomit si, že svým záporným postojem definitivně připraví město o možnost vytěsnit dopravu z centra,“ apeluje na veřejnost.


Autor: Iva Kovářová