Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - Kostel na Byšičkách je zařazen do Havarijního programu MK Pondělí 14. června 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Kostel na Byšičkách je zařazen do Havarijního programu MK

Byšička – kouzelné návrší s kostelíkem je jedním z nejnavštěvovanějších míst Bělohradska.

Kostelíček sv. Petra a Pavla, připomínaný poprvé roku 1267 a prohlášený roku 1963 za kulturní památku, velmi chátrá. Severní stěna je už prasklá a stavba je v havarijním stavu. Proto také bělohradský farní úřad v loňském roce inicioval sbírku na záchranu památky. Jak nás nyní informoval duchovní správce římskokatolické farnosti Grzegorz Puszkiewicz, od veřejnosti se podařilo získat na opravu kostela 105 tisíc korun.

„Už jsme jednali s památkáři, oprava je schválena a má být zahájena na jaře. Náklady se odhadují na 600 tisíc korun, se získáním prostředků by měli pomoci památkáři. Starosta Lázní Bělohradu nám přislíbil, že město zajistí pracovní síly.“

V únoru a září loňského roku se u kostela sv. Petra a Pavla na Byšičkách sešla pracovní skupina, aby vyřešila jeho neuspokojivý technický stav. Zástupci Církve římskokatolické, která je vlastníkem prohlášené kulturní památky, spolu s pracovníky státní památkové péče z MěÚ Jičín a z Národního památkového ústavu Josefov, se zástupci občanů Lázní Bělohradu, zkušeným statikem a restaurátorkou konzultovali návrh sanace vážně popraskaného historického zdiva.

Z důvodu posuvu v nestabilním podloží stavby, jež má složitou stavební minulost, se na několika místech objevily nebezpečné trhliny. Odborníky hledaná cesta má zastavit tento proces a historickou památku citlivě opravit.

Po vypracování a schválení postupu navrhla v únoru komise Národního památkového ústavu, územní odborné pracoviště v Josefově, zařadit kostel sv. Petra a Pavla do Havarijního programu Ministerstva kultury ČR pro letošní rok.

Historicky nesmírně významná a ojedinělá kulturní památka – původně románský kostel svatého Petra a Pavla na Byšičkách uvidíme již zdaleka jako krajinnou dominantu nad obcí Brtev zhruba 2 km za Lázněmi Bělohrad směrem na Miletín. Osamoceně nad horním okrajem široké kotliny se tyčí zdi nevelkého kostela, jehož část zde stojí už více než 700 let. Klikatou cestu na vrchol pahorku lemují nedávno restaurovaná zastavení křížové cesty. Obec Byšičky, v níž byl kostelík postaven, zanikla za třicetileté války. Její pozemky od té doby obhospodařovala vrchnost ze dvora (Nový Dvůr), jenž byl umístěn na drobné vyvýšenině západně od kostela. Dnes je zde osada Brtev.

Poté, co v roce 1689 dal hrabě Berthold Vilém z Valdštejna postavit v Lázních Bělohradě kostel Všech svatých, byl k němu kostelík na Byšičkách v roce 1718 jmenován filiálním.
Iva Kovářová, Lenka Nyklová, garant nemovitých památek