Hořicko - Školy - V Hořicích jsou opět problémy s prvňáky Čtvrtek 20. června 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Hořicích jsou opět problémy s prvňáky

Hořické radnici hrozí opět protesty rodičů budoucích prvňáků. Ve městě se opakuje situace z loňského roku, znovu se totiž musí řešit nerovnoměrné naplnění škol v důsledku nedávných zápisů do prvních tříd. Rada zatím navrhuje část budoucích žáků převést na jinou školu, než jakou si rodiče zvolili. Loni však takové řešení skončilo odvoláním ke krajskému úřadu. 

„Rada a školská komise budou muset zaujmout stanovisko k výsledkům zápisů do prvních tříd tří základních škol v Hořicích,“ potvrdil vedoucí městského odboru školství Jan Vaníček. Důvodem je značně nerovnoměrné naplnění prvních tříd. Zatímco na Základní školu Daliborka je přihlášeno 44 dětí a na devítiletku Habr 28 dětí, ZŠ Komenského má nahlášeno pouze 12 nových školáků. Právě škola v Komenského ulici má znovu problémy. Aby se jí první třídu podařilo od září otevřít, musí spoléhat na další dohody.

Radnici přitom nepomohlo ani loňské opatření, kterým upřesnila spádové obvody škol. Ty ale sami o sobě nic neřeší, protože rodiče by měli mít možnost se rozhodnout, na jakou devítiletku dítě přihlásí. Právo svobodného výběru školy loni posuzoval krajský úřad, který ve většině případů rodičům vyhověl. Letos chce radnice soustředit na ZŠ Komenského všechny děti, které od září začnou poprvé dojíždět do Hořic z okolních obcí. „Tím by se počet žáků ve všech prvních třídách alespoň částečně vyrovnal,“ uvedl hořický starosta Ladislav Vrba.

Předseda školské komise Jaroslav Kotrbáček předpokládá, že by se měly otevřít čtyři první třídy. „Také z důvodu samotné výuky je optimální, aby v prvním ročníku bylo maximálně do pětadvaceti žáků. Tomu celkový počet dětí, včetně těch, které loni získaly roční odklad, odpovídá,“ konstatuje Kotrbáček. Zdůraznil také, že ani v nejbližších několika letech není reálné, aby jedna ze školních budov v Hořicích osiřela.

V Jičíně, kde zápisy ještě nejsou uzavřeny, radnice očekává, že čtyři devítiletky otevřou v září sedm prvních tříd a v Nové Pace by se měly dvě školy podělit o více než sto nových žáků.


(jn)