STEHEM, TAHEM.
Výstava zpracovává téma Dívčí průmyslové školy Vesny v Hořicích - archivní materiály a další předměty spojené se školou tu budou doplněny o díla absolventky školy, sochařky Věry Janouškové a současné umělkyně Karímy Al-Mukhtarové.
termín: 31. 5. - 15. 9. 2024
vernisáž ve čtvrtek 30. 5. v 17.00
kurátorka: Anna Crhová
grafika: Magdalena Gurská
architektura: Kateřina Radakulan
Hořické Muzeum, Štorchova síň
Výstava zmapuje na příkladu hořické Dívčí průmyslové školy Vesna proměny, kterými procházelo spojení ženské práce i umělecké tvorby s prací s textilem a s lidovým krojem. Škola Vesna v Hořicích vznikla v roce 1908 a byla jednou z prvních příležitostí pro další vzdělávání místních žen a dívek. Tomu odpovídaly i vyučované předměty – vaření, šití a vyšívání; škola ale zároveň prostřednictvím kvalitních pedagogů a pedagožek dívkám přinášela možnost uměleckého rozvíjení i budování „národní uvědomělosti“.
Práce s textilem a výšivkou jako nástroj emancipace žen se ale neomezuje na počátek 20. století. Výstava představí také další rozvíjení tohoto motivu a ukáže nečekané souvislosti s uměleckou tvorbou 2. poloviny 20. století v osobě Věry Janouškové, která na škole krátce studovala a která na podněty Vesny ve své práci dále navazovala. Nakonec pak výstava ukáže, že tato témata nejsou věcí minulosti, že se umělkyně stále obrací k rukodělnosti, textilu či výšivce a využívají tato tradiční média, aby vypovídaly o současnosti a jejích problémech – Karima Al-Mukhtarová vytvoří pro výstavu nová díla, reagující současným jazykem na sbírkové předměty, vážící se k Vesně.
Během vernisáže výstavy Stehem, tahem vzbudilo velký zájem i občerstvení, připravené podle receptů z kuchařky jedné z žaček školy. O recepty se s vámi rádi dělíme!
Zde jsou ...