Hořicko - Školy - Střední školy a učiliště - Učiliště s evropskou dimenzí Pondělí 26. února 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
24.1.2005 - OUPrŠ Hořice
Učiliště s evropskou dimenzí

Ve dnech 24. 10. – 7. 11. 2004 se zúčastnila skupina učňů oboru Zednické práce výměnného pobytu v partnerském zařízení ÜAZ Dresden v Německu. Navázali tak na již několikaletou tradici zahraničních praxí Odborného učiliště a Praktické školy. 

Pod záštitou organizace Socrates a její finanční pomoci se 10 učňů hořického učiliště připravovalo nejprve v jazykovém kursu a později přímo v dílnách ÜAZ na své budoucí povolání. Své odborné znalosti rozšířili o poznatky z teorie a praxe suchých staveb. Spolu se svými německými vrstevníky vytvářeli sádrokartonové interiéry. Ve druhém týdnu byla praxe zaměřena na výrobu a použití sádrových doplňků a na poznání štukatérských technik. Praxe učňů byla německým mistrem ohodnocena a žáci obdrželi certifikáty, které jejich zahraniční praxi potvrzují. V rámci projektu se žáci seznámili také s využitím výpočetní techniky a v programu Corel Draw společně vytvořili logo této akce. Na diskety si ukládali odborné termíny, fotografie a později vytvořili malý slovníček odborných výrazů. Při večerním vyhodnocení psali zápis do deníku a všímali si zejména toho, co je nám společné a co je nám rozdílné. Odpolední zájmová činnost byla doplněna tématicky zaměřenými exkurzemi. Zejména školení a prohlídka plně automatizované výroby sádrokartonů firmy Lafarge ve měste Lübbenau v nás zanechaly hluboký dojem. 

Mezi německými a českými učni postupně vznikly přátelské vazby a přestože jsme se mnohdy dorozumívali řečí mimiky a úsměvu, vše podstatné jsme pochopili. Přátelské fotbalové utkání, společná práce v dílnách či posezení u grilu toho byly důkazem. 

Nezbývá než poděkovat řediteli ÜAZ Dresden panu U. Schickemu, mistrovi odborného výcviku F. Losinskemu a organizátorce celého pobytu paní Janet Köhler za nevšední ochotu a výbornou organizaci. Na přelomu měsíců dubna a května 2005 bude na oplátku OUPrŠ Hořice organizovat odbornou praxi pro německé učně. 

Zahraniční praxe se zúčastnili žáci 2. a 3. ročníků – David Andrle, Martin Babák, Alexej Sarka, Jindřich Soukup, Jakub Studený, Jaroslav Vitner, Michal Vlášek, Petr Maťátko, Jan Mejstřík a Zbyněk Páviš pod vedením Mgr. Vladimíra Duchoně a pana Vladimíra Čipery.