Hořicko - Zdravotnictví - Pohotovosti budou jen v pěti nemocnicích Pátek 27. ledna 2023 
Zdravotnictví
 Dětští lékaři
 Léčitelé
 Lékárny
 Nemocnice
 Odborní lékaři
 Praktičtí lékaři
 Veterináři
 Zubní ordinace


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
14.9.2007 - MF Dnes 14.9.2007
Pohotovosti budou jen v pěti nemocnicích

Někteří lidé v Královéhradeckém kraji budou muset při cestě na lékařskou pohotovost urazit větší vzdálenost než dosud. Krajští zastupitelé včera rozhodli, že od začátku října zmizí pohotovosti z Nového Bydžova, Hořic, Vrchlabí, Dvora Králové, Jaroměře, Broumova a Opočna. Pohotovosti v kraji budou provozovat nemocnice v pěti okresních městech.
„Zrušení pohotovosti v Jaroměři mi nevadí. Pokud bylo potřeba, stejně jsme jezdili do Náchoda,“ řekl Marek Hýbl z Hořiček na Náchodsku. Zrušení části pohotovostí ho však přece jen trochu mrzí. „Každá služba pro lidi navíc je dobrá,“ uvedl.
Místo dřívějších dvanácti ordinací, o které se starala záchranná služba, budou moci lidé využít lékařů v Hradci Králové, Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Náchodě. Výjimkou je Nová Paka, kde do doby, než bude možné ve městě zřídit stanici rychlé zdravotnické pomoci, bude zajišťovat pohotovost jičínská nemocnic.

Pohotovostí pro děti a stomatologických ambulancí se změny netýkají. „Transformace lékařské služby první pomoci zdraví lidí neohrozí,“ řekl náměstek krajského hejtmana Rostislav Všetečka, který za oblast zdravotnictví v kraji zodpovídá.
Pohotovosti poskytnou lidem ošetření v čase, kdy nefungují praktičtí lékaři. Ordinace budou otevřeny o víkendech a svátcích od 8 do 20 hodin. „Kdyby nastala situace zvýšené návštěvnosti pohotovostí, například v případě chřipkové epidemie, okamžitě obnovíme ordinační doby v dalších místech kraje,“ uvedl mluvčí krajského zdravotnického holdingu Lukáš Pochylý.

Lidi bez možnosti dopravy doveze dopravní služba

Obyvatelé kraje budou také moci volat na linku 841 155 155, kde po čtyřiadvacet hodin denně získají informace o pohotovostních službách. S lékařem se budou mít možnost poradit o svých zdravotních potížích. „Dva miliony korun vyhradíme také na dopravní službu, kdy bude možné přivézt člověka, který potřebuje pomoc, ale nemá možnost vlastní dopravy,“ řekl Všetečka.
Kraj pro transformaci pohotovostí uvádí zejména ekonomické argumenty. Ušetří tak nejméně 35 milionů korun za rok. Peníze chce využít jinde, například na pomoc vážně nemocným pacientům. „Lékařská služba první pomoci je poplatná době svého vzniku a úrovni tehdejší přednemocniční neodkladné péče. Byla zřízena v dobách ústavů národního zdraví, když neexistovaly záchranné služby v dnešním pojetí,“ uvádí prohlášení kraje.
Krajští radní míní, že stávající systém byl nejen zastaralý, ale i nadbytečný. Do ordinací chodilo málo pacientů. Lidé prý také službu často zneužívali - chodili na pohotovost s problémy, se kterými mohli zajít za svým praktickým lékařem.
Starostové měst, kterých se rušení pohotovostí týká, se s opatřením smířili. Rozhodnutí uvítalo i krajské Sdružení praktických lékařů.


Jiří Hošna
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)