Hořicko - Historie - U Chlumu vzplane krutá řež Čtvrtek 20. června 2024 
Historie
 Domov v kopcích
 Osobnosti Hořicka


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
U Chlumu vzplane krutá řež

 Řinčení a blýskání šavlí, ohně výstřelů z pušek a děl, ržání desítek osedlaných koňů. Ale také úpění těch, kteří prohrají bitvu za císaře či se pro vítězství v ní obětují.
Tak bude opět po roce vypadat už tradiční vzpomínková akce na bitvu u Hradce Králové v roce 1866. V této bitvě prusko-rakouské války padly především na bojišti u Chlumu tisíce vojáků a hledači pokladů ještě dnes na polích Hradecka nalézají staré olověné kulky z pruských střelných zbraní, které tehdy zajistily Prusku krvavé vítězství.
Dnes už je připomínání bitvy ze 4. července 1866 spíše velkou turistickou atrakcí. Její návštěvníci si mohou díky několika stovkám členů klubů vojenské historie z celé republiky vychutnat alespoň zprostředkovaně atmosféru velké vojenské bitvy z 19. století. A spatřit pěkné historické uniformy, zbraně či pěknou řádku koní.
Také letos pořádá vzpomínkovou akci k 143. výročí bitvy u Hradce Králové občanské sdružení Garda města Hradce Králové.
Už v pátek 3.7.2009 v 10 hodin dopoledne vypochodují historické jednotky z bojiště Chlum do Hradce Králové. V 17 hodin pak svedou boj u kamenného mostu na Pláckách.
V 18 hodin začne v kostele Proměnění Páně na Chlumu zádušní mše za padlé a ve 20 hodin večer začnou vzpomínkové akce na Malém náměstí v Hradci Králové koncertem hudby 6. praporu polních myslivců z Náchoda a Muziky Spielmanzug Radeberg z Německa. Magickou atmosféru slibuje pochodňový průvod obcí Chlum a pietní akt na pruském hřbitově, který začíná hodinu před páteční půlnocí.
Až se vojáci i návštěvníci vyspí, mohou v sobotu 4.7.2009 už v 10 hodin dopoledne přihlížet slavnostnímu pochodu historických jednotek bojištěm na Chlumu či v 11 hodin pietnímu aktu u Baterie mrtvých. Úderem poledne spustí historické muziky a posádková hudba Armády České republiky promenádní koncert. Ve 14 hodin odpoledne vypukne největší akce letošního vzpomínání. Na čtyři stovky členů historických jednotek z Čech a zahraničí, třicet koní či dvacet historických kanónů sehrají bitevní scény, které přiblíží krutou bitvu. Na bojišti bude replika dobového domu s dobovým příslušenstvím, návštěvníci budou moci vidět i život v historickém polním ležení s lazaretem. Na rozdíl od bitvy před 143 lety však bude mít zítřejší bitvy o poznání méně zraněných a mrtvých než v roce 1866.
Muži zastupující dnes tehdejší armády Rakouska a Pruska pak sehrají v 17 hodin přátelské fotbalové utkání pod heslem „Sportem proti válce“.
Organizátoři připravili na sobotu 4. července na bojišti záchytná parkoviště pro osobní automobily. Návštěvníci mohou přijet i vlakem a to z Hradce Králové do Dlouhých Dvorů a pak dojít asi dva kilometry pěšky na bojiště. Odjezdy vlaků z královéhradeckého nádraží jsou v 8.04 hodin, 10.04 hodin a 12.04 hodin. Z autobusového terminálu vedle hlavního nádraží v Hradci Králové odjíždí autobus ve 12.20 hodin ze stanoviště J2.
Na všechny doprovodné akce a program v Hradci Králové je vstupné zdarma. Vstupné na bitevní scénu však činí 80 korun, děti do 10 let a důchodci zaplatí 20 korun. Po celý den mohou lidé vystoupit na vyhlídkovou věž.

Podrobnělší informace naleznete ZDE