Hořicko - Obce Hořicka - Cerekvice nad Bystřicí Úterý 19. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Oprava okapů neznámými klempíři se muži zdála v pořádku

Muž v Cerekvici "nakupoval" se zbraní v ruce

V Cerekvici roste vinná réva Stara trta

19.4.2002 - Redakce
Cerekvice nad Bystřicí

Starosta: Václav Němec
Místostarosta: Milan Tobolka
Kontakt. tel: 493 696 195
Úřední dny: Út 16.00 - 18.00, Pá 16.00 - 18.00

Poloha:
Cerekvice nad Bystřicí je ves ležící asi sedm km jihovýchodně od Hořic na hranicích jičínského okresu.

Historie:
Cerekvice nad Bystřicí je ves ležící asi sedm km jihovýchodně od Hořic na hranicích jičínského okresu. Název obce vznikl od slova cerekev, což byl dřevěný kostel. První písemná zpráva o Cerekvici je z 3. října 1357, kdy se stal farářem v obci Ples u Jaroměře Vicemil z Cerekvice. Další zpráva uvádí, že 10. Února 1368 zdejší faru směnil plebán (farář) Příbek s Oldřichem ze Žiželevsi.
Majitelé Cerekvice se střídali, ale zachovala se pouze některá jména. V letech 1505 - 1518 vlastnil Cerekvici Otík Holovouský z Holovous. Jeho nástupce Petr z Holovous prodal roku 1530 tvrz, dvůr a ves Cerekvici Janu Litoborskému z Chlumu. Tereziánský katastr uvádí, že v Cerekvici bylo v roce 1756 celkem 27 hospodářů, pět z nich mělo hospodářství menší než jeden strych polí , což bylo 0,3 ha, sedmnáct hospodářů 5 - 15 strychů. V únoru 1862 byla v Cerekvici otevřena škola. Zasloužil se o to zdejší rodák, pražský měšťan Štěpán Langer, který věnoval na zřízení školy svou usedlost. Do té doby chodily cerekvické děti do Hněvčevsi. Základy vyučování položil roku 1803 Jiří Brown, když ustanovil, aby zámecký kaplan vyučoval v zimních měsících děti v jedné místnosti v zámku. V době války mezi Pruskem a Rakouskem 1866 byl v Cerekvici v zámku, ve škole a kostele zřízen polní lazaret.
Zřízení školy mělo vliv i na rozvoj kulturního a společenského života v obci. V roce 1873 byla založena Jednota divadelních ochotníků, na jejíž bohaté divadelní činnosti se podíleli i ochotníci z Třebovětic. V roce 891 byl v Cerekvici zřízen zdravotní obvod a prvním obvodním lékařem se stal MUDr. Antonín Machek. V roce 1902 zde vznikl Sbor dobrovolných hasičů a Spořitelní a záložní spolek pro Cerekvici a okolí. V březnu 1919 byla v Cerekvici založena tělovýchodná jednota Sokol.
Od 1. Června 1942 až do konce okupace byla Cerekvice s hořickým okresem připojena k okresu Dvůr Králové nad Labem. Někdy v letech 1953 - 1955 byl úřední název Cerekvice změněn na Cerekvice nad Bystřicí. Při územní reorganizaci v roce 1960 byla Cerekvice začleněna do kresu Jičín.
V osmdesátých letech vybudovala Benzina na katastru Cerekvice nad Bystřicí velké podzemní sklady. Pro tyto sklady byla postavena nová stanice do Hradce Králové a železniční trať do zastávky Hněvčeves, kam byla přeložena železniční stanice ze Sadové.

Památky:
Cerekvickému náměstí vévodí kostel s předsunutou hranolovitou věží. Původně dřevěný 1348, byl nově vystavěný barokně roku 1719 nákladem J. A. Záruby. Kamennou kapli v ranně barokním slohu dala vystavět hraběnka F. M. Zárubová v 2. pol. 17. stol.
Zámek stojí na místě staré tvrzi ze 14. stol. Vyhořel a roku 1936 byl upraven podle návrhu F. Krušiny. V parku je zámecká studně, vroubená v barokní úpravě s akantovou ozdobou z roku 1790. Je kryta okrouhlou altánovou stavbou - rotundou na čtyřech toskánských sloupech.
Od Cerekvic směrem severovýchodním na hřbitově stojí kaple sv. Štěpána, roku 1852 byla postavena na náklady sládka Š. Langra.
V Cerekvicích najdeme i několik soch, před kostelem jsou v součastné době umístěny tři pískovcové plastiky: sv. Jan z Boha, kříž a Jan Nepomucký. V Cerekvicích nedaleko náměstí stojí dům Františka Krámského. Objekt má mansardovou střechu krytou šindelem. Okna jsou dvoukřídlá, dělaná do tří polí v každém křídle.

Významné osobnosti:
Nejvýznamnější rodákem je František Skalický, který se zde narodil roku 1836. Společně s kronikářem Josefem Langram v roce 1921 vydal "Dějiny Třemešovci". Zemřel roku 1954.
Dalšími významnými osobnostmi jsou: Bohuslav Skalický, Jindřich Čejka, Štepán Langer a Rudolf Holeček.

Turistika: Do Cerekvice je možno se dostat odbočením z cyklotrasy č. 4085 Žíreč - Konecchlumí v Černicích. Pro cyklysty je možno doporučit i návštěvu Clumu- bojiště u Sadové.V blízkém Velkém Vřešťově je možnost koupání, rybaření a občerstvení.