Hořicko - Obce Hořicka - Mlázovice Čtvrtek 20. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Mlázovická pošta vykradena
Nepřehlédněte !  za bílého dne

České filmy v Mlázovicích

17.1.2011 - Redakce
Včelaři měli přednášku: budoucnost chovu včel

Kostel nejsvětější Trojice v Mlázovicích mění majitele

Záchrana koupaliště v Mlázovicích přijde na milion

Mlázovice řeší, z čeho zaplatí vysokou ztrátu domova důchodců

Městys Mlázovice je bez zubaře

12.2.2008 - Noviny Jičínska
Městečko Mlázovice vzkvétá

19.4.2002 - Redakce
Mlázovice

Starosta: Jiří Čeřovský
Zástupce: Ing. Aleš Kodydek
Kontakt.tel.: 493 697 223
Úřední hodiny: Po 7-17 h, St 7-15.30 h

Poloha:
Mlázovice se nachází na západním okraji pozvičinské kotliny, hřebenech chlumů - Mlázovického a Hořického v nadmořské výšce 306 m .

Historie:
Nejstarší doklady o existenci se datují k roku 1352 a vztahují se ke svěcení farního kostela ve Svatojánském Újezdě. Vystřídalo se zde mnoho zemanských a panských rodů - nejvýznamnější byl poslední člen rodu pánů Smiřických ze Smiřic Albrecht Jan Smiřický - vůdce stavovského povstání v roce 1618.
Po Bílé hoře se Mlázovic zmocnil Albrecht z Valdštejna a po konfiskaci v roce 1634 se dostaly osady do područí cizí šlechty a církevních institucí. Hospodářský a duchovní útlak lidu narůstal a vyvrcholil roku 1775 v rebélii na hořickém panství. Jedním z jejích vůdců byl mlázovský rychtář Matěj Vávra. Významnou kapitolou místních dějin je doba husitská. Mlázovská tvrz a osada stoupence panské jednoty Černína byly sice za trestného tažení Janem Žižkou v 1434 vypleněny.
V okolí Mlázovic bylo dříve 12 železitých minerálních pramenů a ložiska rašeliny. Malé lázně byly zrušeny po 2. Světové válce - lázeňské domy dnes používány na sociální účely.

Památky:
Náměstí - pravidelný obdélníkový půdorys z roku 1540, kdy získaly Mlázovice statut městečka s právem výročních trhů a městským znakem. V roce 1901 byl uprostřed náměstí vztyčen Mariánský sloup z hořické sochařské školy.
V roce 1928 byl vztyčen obelisk věnovaný památce obětí 1. svět. války. Uprostřed náměstí je kašna, na kterou byla v nedávné době nově instalována socha ženy (autor - p. Korec, rodák z Turnova, v současné době bydlí v Mlázovicích).
Kostel Nejsvětější Trojice - státem uznaná památka - postaven 1725 na místě dřevěného kostela, který tu už stával v r. 1360. Největší zvon na kostele byl ulit roku 1593. Hodiny pocházejí ze zrušeného novopackého kláštera Pavlánů

Významné osobnosti:
Ke konci 16. a na začátku 17. století byl správcem mlázovské farnosti kněz podobojí humanistický spisovatel Augustin Mitis. V té době byla již v Mlázovicích škola. Od roku 1820 se v Mlázovicích a okolí začíná rozvíjet divadelní spolek, pod vedením mlázovského hajného. Časté hry byly hlavně z repertoárů z 60. let - z děl J.K.Tyla, V.K.Klicpery, L.Stroupežnického a A.Jiráska. Hudební tradice je ještě dříve zakořeněna než ta divadelní. Její začátky se datují na 1. pol. 18.stol., kde u jejího zrodu stál kronikář Jan Vlach. Vytvořil skutečnou hudební školu, z níž vyšlo mnoho dobrých hudebníků z toho hlavně 2 se proslavili: Josef Jan Dusík (Mlázovice) a Jan Kuchař (Choteč). Jan Dusík později čáslavský varhaník a skladatel duchovní hudby se stal zakladatelem hudební rodiny Dusíků. Jan Kuchař proslul jako Strahovský varhaník a kapelník pražského Stavovského divadla. Jeho talent byl oceněn i takovými skladateli jako byli Haydn a Mozart.

Turistika:
Na domech jsou instalovány informační tabule, které informují turisty o historii obce.
Přes Mlázovice vedou silnice směrem k státní silnici 35 z Turnova do Hradce Králové, dále do Lázní Bělohrad přes Šárovcovu lhotu a do Jičína.

Turistické značky:
- zelená turistická značka vede jako spojovací značka ke hřebenové červené turistické cestě, a dále do Podhorního Újezdu až do Sobčic.
- červená hřebenová trasa je velice vyhledávanou turistickou trasou, která vede z Konecchlumí přes Mlázovický a Hořický Chlum až do Hořic na kopec sv. Gotharda.
- modrá značka vede z Mlázovic na Záduší, také přetíná hřebenovou červenou trasu (u vrchu Maxinec) a dále pokračuje po hřebenu dolů do Ostroměře a končí na vlakovém nádraží.

V okolí Mlázovic bylo dříve 12 železitých minerálních pramenů a ložiska rašeliny. Malé lázně byly zrušeny po 2. Světové válce - lázeňské domy dnes používány na sociální účely.
Možno pokračovat po cyklotrase 4085 Konecchlumí-Žíreč s napojením na cyklotrasu 4135 Boháňka- Horní Brusnice.