Hořicko - Obce Hořicka - Dobrá Voda - Budoucí nádražní čekárna se v Dobré Vodě nelíbí Pondělí 26. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Budoucí nádražní čekárna se v Dobré Vodě nelíbí

Správa železniční dopravní cesty nechala zdemolovat sice historickou, ale přitom zchátralou nádraží budovu. Staví čekárnu novou, ale vedení obce je s vybraným řešením velmi nespokojeno.

Podle starostky Jany Němečkové Dobré Vodě nevadí, že velkou nádražní budovu nahradí dvě čekací budky. Pro velkou stavbu by ostatně ani nebylo vhodné využití. Dobré Vodě se nelíbí strohá a hranatá podoba těchto budek ani fakt, že Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nerespektuje územní plán a je poněkud skoupá na slovo.

Železničáři se brání, že komunikace byla dostatečná a zvolené řešení je adekvátní.

Je tu spor, u něhož se obě strany shodnou na jediném pozitivu. Budova padla a již více nebude domovem nepřizpůsobivých obyvatel a tím i hrozbou pro každého člověka, který se rozhodne cestovat vlakem. Obec sice ztratila část historického dědictví, ale zároveň zmizelo z její tváře jedno ohyzdné místo.
„Ještě v loňském roce tam bydleli nepřizpůsobiví občané, objekt byl vybydlený. Řešilo se, jestli se budova opraví, nebo jestli se shodí a postaví se nová čekárna," uvedla starostka Jana Němečková. Prohlídka místa ukázala, že rekonstrukce objektu by byla enormně nákladná, a správa železnic rozhodla logicky – dům strhnout.

Potom ale následoval rozkol s obcí. „V srpnu jsme si řekli, že se znovu sejdeme. Od té doby se ale nic nového nestalo. Informovala jsem se, jak to vypadá. Bylo mi řečeno, že nádraží bude zbouráno a postaví se čekárna. Po demolici jsem volala přednostovi s tím, kdy bude schůzka o nové čekárně. Dozvěděla jsem se, že už je to rozhodnuto. Chtějí tam postavit dvě jednoduché krabice," pokračuje starostka. „S tím nesouhlasíme," dodává.
Správa železnic hodlá na místě usadit dvě bytelné boudy v „protivandalské" úpravě. Obec má obavu, že stavby budou vážně narušovat ráz zástavby.

Protest obce patrně nepadne na úrodnou půdu. Železničáři jednoduše pracují „na svém", Dobrá Voda nemá žádnou pravomoc projekt ovlivnit. Vladimír Filip, ředitel SŽDC Hradec Králové uvedl, že postup byl v souladu se stavebním zákonem a vyhláškou č. 177/1995 Sb. Ani argument, že železničáři nerespektovali morální právo obce vědět o osudu nádraží, nepovažuje za adekvátní. „Obec Dobrá Voda u Hořic byla informována o předpokládaném řešení ze strany SŽDC na podzim roku 2014," napsal.

Správci železnic potvrdili, že stržení objektu bylo nevyhnutelné. „V budově původního objektu zastávky byl proveden průzkum stávajícího stavu. Stav konstrukce objektu byl shledán špatným. Zevrubný stavební průzkum prokázal závažné statické poruchy objektu v některých klenutých stropech nad prvním podlažím. Havarijní stav objektu byl způsoben nepovoleným osídlováním a využíváním osob bez přístřeší a stářím objektu, který byl vybudován v minulém století a odpovídal svým rozsahem zcela jiným funkcím než v dnešní době v návaznosti na rozsah infrastruktury a technické řešení řízení provozu," sdělil Vladimír Filip.

„Výstavba větší čekárny či rekonstrukce staré nádražní budovy by byla ekonomicky neopodstatněná a neefektivní," uzavřel.
Čekací boudy budou dokončeny nejpozději v dubnu. SŽDC za celý projekt, tedy včetně demolice, zaplatí 1,9 milionu korun.

Obec v současné době hraje o to, co ještě z původní historické stavby zbylo – nádražní zahradu. Je také ve vlastnictví železničářů. V posledních letech, stejně jako budova, hrozivě zchátrala. Dobrá Voda nyní jedná o jejím odkupu s tím, že o ní chce pečovat. Tato záležitost je ještě otevřená.

Autor: Jan Jireš
jicinsky.denik.cz/galerie