Hořicko - Obce Hořicka - Holovousy - Z nové aleje zůstala jen torza ovocných stromků Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Z nové aleje zůstala jen torza ovocných stromků

Jen pahýly ovocných stromků zůstaly po řádění neznámého vandala v aleji, která ještě před pár dny lemovala obnovenou polní cestu z Holovous do Ostroměře. Kdo mladé stromořadí vysázené z historických odrůd jabloní - místních malináčů - poničil, zjišťují hořičtí policisté. Obec, která léta usiluje o obnovu zeleně a veřejných prostranství v Holovousích i okolí, odhaduje škodu na necelých čtyřicet tisíc korun.

„Pro mě i pro ostatní obyvatele to byla zdrcující zpráva. Vůbec nechápu, komu mohly stromky vadit, že jim ulámal koruny. Vandal poničil téměř všechny jabloně,“ líčí zdrceně holovouská starostka Martina Berdychová.

Obnovená cesta s alejí holovouských malináčů je součástí takzvané Holovousovy stezky, která byla slavnostně otevřena začátkem června loňského roku.

„Péče o nové dřeviny ve volné krajině není snadná, ale dařilo se. Stromky již začaly plodit. Potěšila nás například i milá a povzbudivá zpráva od jednoho z návštěvníků stezky, kterému se první plod podařilo vyfotit. O to větší zklamání a hořkost přinesla neděle, kdy jsme zjistili, že někdo stromky malináčů, vlastně celou alej, zcela zničil. Nyní cestu doplňují polámané kmínky a korunky stromů hozené do polí. Proč? Na to hledáme těžko odpověď. Škodu odhadujeme na čtyřicet tisíc. Okamžitě jsme také podali oznámení na policii,“ upřesnila starostka.

Policisté zahájili pátrání po pachateli, ale do uzávěrky listu se jim případ vyjasnit zatím nepodařilo. „Neznámý vandal na stezce u Holovous během uplynulého víkendu poškodil osmnáct z třiadvaceti jabloní, u kterých odlomil korunky od kmínků. Způsobil tak škodu ve výši kolem 36 tisíc korun. Kdo má tento čin na svědomí, zjišťují hořičtí policisté, kteří případ šetří jako poškození cizí věci, za což pachateli hrozí až rok vězení,“ informovala mluvčí policie v Jičíně Hana Klečalová.

Polní cesta z Holovous do Ostroměře, včetně nové jabloňové aleje, vznikla loni a byla otevřena spolu s navazující Holovousovou stezkou, která vede napříč obcí a turisty provází po místech spojených s legendami, historickými zajímavostmi a památkami.

„Současně s naučnou stezkou, která má jedenáct zastavení, byla otevřena i polní cesta do Ostroměře, u které jsme vysadili malináče. Rádi bychom, aby krajina byla průchozí a aby se i na dalších místech do ní vrátily původní ovocné odrůdy. V případě téhle polňačky sice panovaly u některých lidí pochyby, jestli má smysl cestu obnovovat, ale nakonec se ukázalo, že to význam má. Využívají ji nejen turisté, ale i místní, protože nabízí bezpečný způsob, jak se dostat pěšky nebo na kole z Holovous do Ostroměře a opačně, protože po hlavní a frekventované silnici jde o život. I se zemědělci, kterým jsme tím rozpůlili lán pole, jsme se dohodli,“ vysvětluje Berdychová.

Podle ní se obec nyní bude snažit zničenou alej obnovit, což ale zřejmě nebude hned, protože historické odrůdy pro výsadbu připravuje místní výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský. „Historické odrůdy, o které je poměrně velký zájem, nám musí v ústavu nejprve připravit, naposledy jsme na stromky čekali tři roky,“ dodává holovouská starostka. (jn)