Hořicko - Obce Hořicka - Holovousy - Holovousy ovocnářům drží palce, výstavba výzkumáku pokračuje Neděle 25. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Holovousy ovocnářům drží palce, výstavba výzkumáku pokračuje

Zatímco na návsi vládne klid, o několik set metrů dále se čile staví. Stačí od rybníka ve středu obce vyrazit směrem na Chodovice a náhle se před očima vyloupne tyčící se jeřáb. Nové sídlo Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy vyrůstá ze země.

Stavební práce běží rychle i díky tomu, že do první poloviny ledna se zima projevovala jenom mírně. Nyní lze očekávat útlum, ale plán s chladným obdobím samozřejmě počítá.

Samotná budova bude stát 378 milionů korun, dalších zhruba 190 milionů půjde do vybavení a technologie. Investici zaplatí dotace z fondů Evropské unie.
Zástupci institutu a poskytovatelé dotace věří, že nový ústav pozvedne konkurenceschopnost českého ovocnářství ve světě. Holovouští si zase od projektu slibují zvýšení prestiže obce v republice i v rámci Evropy.

„Určitě to oceňuji. Šlechtitelský ústav znamená spoustu pracovních míst lidi z regionu a navíc jich i mnoho vznikne. Z hlediska toho, že odsud pocházím, mám velikou radost, že se Holovousy proslaví a ovocnářská tradice bude pokračovat. Z vlastních zjištění dobře vím, že v současném zámečku by ústav nadále sídlit nemohl," vyjádřila se Zlatuše Brádlová.

Obdobný názor zastává starostka Holovous Martina Berdychová. „Je to určitě velmi vítané. Kontinuálně bude pokračovat výzkum, který tu už funguje od roku 1951. Tím, že vzniknou pracovní místa a přijdou sem mladí výzkumníci, dojde k dalšímu oživení Holovous. Pro nás je to zkrátka velké plus a my ten projekt podporujeme, jak můžeme," uvedla.

„Ovocnářský výzkumný institut má v projektu nové špičkové přístroje, a tak počítáme s tím, že dojde k rozšíření dalších vědeckých kapacit. V rámci projektu bude vytvořeno dalších 33 pracovních míst, včetně příležitostí pro mladé vědce a výzkumníky do 35 let, kterých přijmeme patnáct," potvrdil Petr Kubát, koordinátor projektu.

„V současné době jsou téměř dokončeny všechny páteřní rozvody vody a kanalizace. Hlavní objekt, třípodlažní budova laboratoří, je založen. Dokončuje se betonáž monolitického skeletu prvního podlaží. Objekty skleníku a budoucích garáží mají hotovy základy," zhodnotil současný stav Petr Kubát.

Dodavatelem stavby je sdružení Jablko, které sestává z firem BAK stavební společnost a. s. a Hochtief CZ a. s. Harmonogram je následovný: Do 7. ledna 2015 bude dokončena stavba. Firmy nyní odhadují, že vše stihnou ještě před koncem roku 2014. Poté bude následovat instalace technologií, stěhování vybavení a zařizování. Termínem definitivního dokončení je 31. prosinec 2015.

Stavba je výsledkem několikaletého úsilí představitelů institutu. První náznaky a „testování dotačních vod" začaly okolo roku 2006 pod vedení ředitele Václava Ludvíka. Vedení šlechtitelské firmy později od něj převzal Jaroslav Vácha, pod nímž se investici podařilo rozeběhnout.

Položení základního kamene se uskutečnilo loni v létě. Slavnostního aktu se zúčastnili oba zmiňovaní ředitelé, starostka Martina Berdychová, zástupci obou stavebních firem a delegace z kraje. Hejtman Lubomír Franc tehdy před obřím jablíčkem, jehož podobu základní kámen má, pronesl, že vznik nového domova šlechtitelů je největší investicí v Královéhradeckém kraji tohoto roku.

Zámek, který je stále ještě sídlem firmy, případně rodině Malinských. Jeho další osud není znám.

Autor: Jan Jireš